| anonim_4396 a întrebat:

Pentru al 2 lea dosar pentru ajutorul de somaj ce acte sunt necesare? Mai trebuie adeverinta de la doctorul de familie si adeverinta de la scoala precum ca am absolvit daca le-am depus in primul dosar de luare in evidenta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de al doilea dosar ci de dosarul pentru inscrierea la somaj, prima data ai fost doar luat in evidenta. De la data luarii in evidenta se poate schimba situatia de atunci.
Actele necesare pentru a primi indemnizaţia de şomaj:
- actul de identitate - original şi copie;
- actele de studii şi calificare - original şi copie;
- certificatul de naştere - original şi copie;
- certificatul de căsătorie - original şi copie (dacă este cazul);
- adeverinţa medicală - din care să rezulte că eşti apt de muncă;
-declaraţie pe proprie răspundere că nu urmezi o formă de învăţământ, autentificată la un notar public;
-adeverinţă de la organul financiar teritorial din care să rezulte că nu realizezi venituri.

| EquinoxEP a răspuns (pentru Ioandelasal):

Adica eu trebuie sa ma duc la un notar si sa dau aceasta declaratie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru EquinoxEP):

Da, trebuie sa mergi la un notar public.

| EquinoxEP a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu am depus primul dosar de luare in evidenta pe 25 iulie. Acesta trebuie sa il depun pana in 25 septembrie sau dupa 25?

| Ioandelasal a răspuns (pentru EquinoxEP):

Se depune dupa 60 de zile, asa ca poti sa-l depui incepand cu 25 septembrie.