| Marcel1122 a întrebat:

Am depus documentatia pentru obtinerea unei autorizatii de constructie pentru o magazie acum o luna si ceva. Stiu ca legal, ar fi trebuit ca autorizatia sa fie emisa in maxim 30 de zile. Parca am auzit pe undeva ca daca nu ti-au dat raspuns in 30 de zile se considera autorizata din oficiu. Este cineva care ma poate lamuri?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea 50/1991, privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, rep. in 2004, cu md. si compl. ulterioare, nu prevede posibilitatea autorizarii din oficiu.

| Violleta2022 a răspuns:

Din oficiu nu se emite nici o autorizatie, dimpotriva, poate fii respinsa.
Totusi eu zic sa ai rabdare sau sa mergi unde ai depus cererea de autorizare sa vezi de ce se intarzie autorizarea ei.