Întrebare recomandată | christinebubu a întrebat:

Am fost amenintata cu bataia si jignita in ultimul hal.Am facut un print screen conversatiei. Daca ma voi duce la politie ce va pati respectivul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca depui o plangere prealabila, in termen de maximum 2 luni si indici datele faptuitorului (numele, prenumele si adresa), poate fi cercetat penal pentru amenintare, conform art.193 Cod penal, citez:
"ART.193.Amenintarea
Fapta de a ameninta o persoana cu savarsirea unei infractiuni sau a unei fapte pagubitoare indreptate impotriva ei, a sotului ori a unei rude apropiate, daca este de natura sa o alarmeze, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la un an sau cu amenda, fara ca pedeapsa aplicata sa poata depasi sanctiunea prevazuta de lege pentru infractiunea care a format obiectul amenintarii.
Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.
Impacarea partilor inlatura raspunderea penala."
Trebuie sa-ti spun ca numai inregistrarea nu este destul, va trebui sa ai si alte probe, de ex.martori.

5 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Si cum il va gasi politia pe el?laughingPoate doar daca erai amenintata cu moartea dar asa doar pentru ca te a jignit si te a amenintat ca te bate? chiar si in ultimul hal cum spui tu.laughingCRed ca ai uitat in ce tara te afli?laughing ca primesti frecvent asemenea amenintari de la aceeasi persoana sau mai multe asta i altceva.dar asa doar unei singure conversatii ca unul nebun la cap.dar ai uitat sa ne spui si de ce a facut o? asa pur si simplu? Tu ce i ai facut lui? a?

| DNSK a răspuns:

Nimic. Nu poti dovedi ca a fost el pe id. Poate declara ca i-a fost sparta parola si a fost altcineva si iese basma curata. Din nefericire, nu e o dovada de luat in seama

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema tine de legislatie, nu de Dragoste si sex. Poate primi o amenda, depinde de tipul plangerii pe care il faci.

| d4ea a răspuns:

Daca faci plangere penala si ti-o sustii, o dai in judecata, daca faci plangere simpla, amenda.