| 44mon a întrebat:

Am fost chemat recent la politie pentru o fapta pe care am comis-o acum cativa ani. A fost nevoie sa declar ce deja declarasem si acum cativa ani, iar procurorul mi-a spus ca nu ma trimite in judecata si ca renunta la urmarirea penala.

Am inteles ca ar trebui sa astept acasa o citatie, stie cineva in cat timp ar trebui sa vina si in ce mod? La ce altceva ar trebui sa ma astept in continuare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei fi citat pentru confirmarea renuntarii la urmarirea penala de catre un judecator de camera preliminara, conform Codului de procedura penala, citez:
"ART. 318.Renunţarea la urmărire penală
(1)În cazul infracţiunilor pentru care legea prevede pedeapsa amenzii sau pedeapsa închisorii de cel mult 7 ani, procurorul poate renunţa la urmărirea penală când constată că nu există un interes public în urmărirea faptei.
(10)Ordonanţa prin care s-a dispus renunţarea la urmărirea penală este verificată sub aspectul legalităţii şi temeiniciei de prim-procurorul parchetului sau, după caz, de procurorul general al parchetului de pe lângă curtea de apel, iar când a fost întocmită de acesta, verificarea se face de procurorul ierarhic superior.
(12)Ordonanţa prin care s-a dispus renunţarea la urmărirea penală, verificată potrivit alin. (10), se comunică în copie, după caz, persoanei care a făcut sesizarea, părţilor, suspectului, persoanei vătămate şi altor persoane interesate şi se transmite, spre confirmare, în termen de 10 zile de la data la care a fost emisă, judecătorului de cameră preliminară de la instanţa căreia i-ar reveni, potrivit legii, competenţa să judece cauza în primă instanţă.
(13)Judecătorul de cameră preliminară stabileşte termenul de soluţionare şi dispune citarea persoanelor prevăzute la alin. (12).
(14)Judecătorul de cameră preliminară hotărăşte prin încheiere motivată, în camera de consiliu, cu citarea persoanelor prevăzute la alin. (12), precum şi cu participarea procurorului, asupra legalităţii şi temeiniciei soluţiei de renunţare la urmărirea penală. Neprezentarea persoanelor legal citate nu împiedică soluţionarea cererii de confirmare."

| 44mon explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult. In termen de 10 zile de la data la care a fost emisa deci... Dar cat ar putea dura pana ajunge in punctul in care se emite judecatorului de camera preliminara?

| Ioandelasal a răspuns (pentru 44mon):

N-ar trebui sa dureze mult, mai ales ca este o hotarare usor de luat, depinde si de cat de aglomerat este acel judecator, probabil vreo 10-15 zile de la primirea cauzei de catre judecator.

14 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

La nimic nu te astepti. Poate dura cateva luni bune. Nu te mai gandesti ca nu ai la ce.
Vei primi la un moment dat o citatie sa ridici niste hartii in care ti se aduce la cunoștință renuntarea la urmarirea penala.
Toate cele bune,

| Lupică27 a răspuns:

Interesant, daca nu minti ceva e dubios la mijloc, putem spune ca totul a fost spre norocul tau, dar n-am mai auzit asa ceva.
Eu am fost cu unu in masina care a consumat bauturi alcoolice la volan si am fost pus ca martor, din cate am inteles el a fost chemat la proces, eu nu, desi am dat declaratie la militie.
Dar totusi, daca procurorul renunta la urmarirea penala de ce sa mai dai o data declaratia?

| Lupică27 a răspuns (pentru Lupică27):

Am uitat sa precizez, eu eram martorul principal, al doilea martor nici nu a fost luat in considerare.

| 44mon explică (pentru Lupică27):

Pai si ce e dubios la mijloc? Fiindca asa e procedura, de asta a trebuit sa confirm cumva declaratia principala.

| Lupică27 a răspuns:

De curiozitate, cati ani au trecut de atunci?

| 44mon explică (pentru Lupică27):

Aproximativ 5 ani au trecut.

| Lupică27 a răspuns (pentru 44mon):

Si ce fapta ai savarsit daca nu sunt prea indiscret? daca vrei trimite-mi mesaj sa nu fie public.

| 1234568807 a răspuns:

Abia dupa cativa ani ai fost chemat? panacum de ce nu? nu te descoperise sau ce?

| Lupică27 a răspuns (pentru 1234568807):

Pai asta ma intrebam si eu, e ceva dubios.

| 44mon explică (pentru 1234568807):

Da, dupa cativa ani au venit analizele de la INML care confirmau ca nu eram sub influenta stupefiantelor in momentul efectuarii analizelor si am fost chemat sa imi spuna ca se renunta la urmarirea penala.

| Lupică27 a răspuns (pentru 44mon):

Aaa, gata, am inteles, cu alte cuvinte fapta s-a prescris.

| 44mon explică (pentru Lupică27):

Probabil că da.