| SpeciiFobii12 a întrebat:

Am fost depistat la volan sub efectul substanțelor cu efect psihoactiv
Îmi aștept analizele imediat de 4 luni, in urina s au depistat 3 substanțe dar nu mi au spus ce, e confidențial poatelaughing
70-80% iese și in sânge, înainte cu o zi am consumat 2 feluri și foarte probabil au rămas in organism

Ma pot aștepta la închisoare cu suspendare mai mare de 2 ani sau amenda penală?
Permis anulat? Sau doar suspendat 1-2 ani
Țin sa menționez ca n am antecendente și ca mai sunt judecat intr-un dosar in vederea consumului

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indiferent de pedeapsa aplicata (inchisoare cu executare, cu suspendarea executarii, cu amenda penala) permisul de conducere iti va fi anulat, avand in vedere ca infractiunea se incadreaza la art.336 Cod penal si prevederile OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.114.
(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;"

| darrio2007 a răspuns:

„Țin sa menționez ca n am antecendente și ca mai sunt judecat intr-un dosar in vederea consumului"
Daca erai deja pătat, de ce ai continuat să consumi?
Te-as scoate la pensie din pușcărie dacă aș putea.

| Simpatic a răspuns:

"Țin sa menționez ca n am antecendente și ca mai sunt judecat intr-un dosar in vederea consumului"

Pentru cei ca voi ar trebui sa se mai infiinteze cateva puscarii noi sa fie mai multe, deputatul Robert Cazanciuc am toata stima pentru dansul, el a "infiintat" legea Anastasia, numai ca nu a facut-o in asa fel incat sa sactioneze drastic si pe posibilii vinovati, voi toti care urcati la volan bauti sau drogati ar trebui sa fiti judecati ca si cum ati comis deja omor, iar legea sa nu se mai dea cu suspendare pentru consum ci cu executare.
Deja m-am plictisit cati teribilisti exista, daca acum si dracii la 12-13 ani se drogheaza, au ajuns drogurile astea sa fie de rasul lumii, inainte le luau doar smecherii iar acum toti fraierii!winking

| Violleta2022 a răspuns:

Permisul se ANULEAZA imediat din cauza consumurilor de droguri.

"Țin sa menționez ca n am antecendente și ca mai sunt judecat intr-un dosar in vederea consumului".

Cum esti deja recidivist, fiind judecat si in alt dosar in care ai cunsumat diverse substante, poti primi pedeapsa cu puscaria, care se executa de data asta.

| SpeciiFobii12 explică (pentru Violleta2022):

Nu chiar, e detinere in vederea consumului
Nu a fost flagrant, pur și simplu s au găsit asupra ceva niște substante

suntserios
| suntserios a răspuns:

Permis anulat asta clar.

Cat despre inchisoare trebuie sa vezi ce se intampla cu celalalt dosar. Nu poti lua cu suspendare daca esti condamnat in ambele.