| EyesHD a întrebat:

Salutt! Am nevoie de o lamurire.Am fost prins fara permis acum 5 luni de zile, mi s-a facut dosar penal.Eu eram deja in scoala,trecusem proba teoretica, avand peste o saptamana proba practica. Politia nu mi-a anulat dosaru' de la scoala de soferi, a zis ca imi da voie sa dau pentru permis.Mi-a mentionat sa iau cat mai repede permisu', in momentu' acesta am permis de cam 3 luni de zile, iar azi m-a chemat la inspectorat..declaratii,etc.Ceva,ceva stiu ca o sa iau amenda penala + ceva cu suspendare ( prima abatere ), mie imi este sa nu imi anuleze permisu', o suspendare de o luna, doua...3 cat o fi, nu imi e greu, dar sa nu il anuleze. Detalii va rog, mersi!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pana la condamnarea definitiva esti prezumat nevinovat si poti continua cu scoala de conducere si chiar cu examinarea, daca nu esti condamnat pana atunci si vei putea obtine permisul de conducere. Chiar daca esti condamnat dupa obtinerea permisului acesta ramane valabil si nu va fi anulat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai fost prins inainte de optinerea permisului nu au ce sa-ti faca. Daca fac ceva cu permisul poti sa-i dai in judecata. Sa nu-ti fie frica! Tu ai fost condamnat sau o sa fii condamnat pentru acea fapta dar ei n-au dreptul sa faca inscrisur intr-un act pe care nu-l aveai la acea data. Daca deschizi un proces impotriva lor este cu totul altceva decat fapta ta si cu un avocat bun poti castiga.

| EyesHD explică (pentru Salontanul):

Gandu' care ma omoara pe mine ...imi ia permisu', mi-l suspenda? il anuleaza?

| Salontanul a răspuns (pentru EyesHD):

Ti-am explicat mai sus!

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa afli cand judecatorul va da o decizie finala