| RtzsA a întrebat:

Am luat o amenda pentru circulație și mi-a venit plic acasă dar plecasem in străinătate, am revenit după câteva luni și am găsit plic pentru executare silită.
Ce as putea sa fac?
Se poate suspenda permisul pentru asta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti face altceva decat sa platesti amenda.
Nu permisul se suspenda ci dreptul de a conduce si nu are nici o legatura cu amenda.
Se poate suspenda dreptul de a conduce doar pentru anumite contraventii la circulatia rutiera si numai daca este prevazut pentru contraventia respectiva si acest fapt trebuia sa fie inscris in procesul-verbal de contraventie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci și o plătești, ce altceva sa faci.

| mi25 a răspuns:

Singurul dezavantaj este ca platesti amenda intreaga. Unde ai gasit plicul pentru executare silita? Poti face contestatie.

| Sophieka a răspuns:

Mergi si platesti de urgenta amenda altfel risti sa pierzi casa pe care ai buletinul. Trebuie doar sa platesti amenda si gata.