| Vioreldelilieci a întrebat:

Am mai întrebat dar sub un alt user. Deci întrebare: dacă posesorul unor tichete de vacanță a decedat, ceilalți membri ai familiei pot folosi aceste tichete până la expirarea termenului de 1 an?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu le mai pot folosi, acestea pot fi folosite doar de titular.
Desi reglementarea legala nu contine o interdictie expresa totusi concluzia de mai sus rezulta din prevederile OUG nr.8/2009, cu md. si compl. ulterioare si din faptul ca acest act normativ sanctioneaza contraventional unitatile care accepta voucherele de vacanta de la alte persoane decat titularul acestora, citez:
"ART. 7.(1) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu 7 puncte - amendă acceptarea de către unitatea afiliată de vouchere de vacanţă de la alte persoane decât titularul voucherului de vacanţă."
Amenda este mare, avand in vedere ca un punct-amenda, conform acestui act normativ, reprezinta salariul minim brut pe tara, acesta in prezent fiind de 2.230 lei deci 7 puncte-amenda sunt 15.610 lei.