| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care au sau a avut Samsung Galaxy S7 edge, cât dureaza garanția acestui telefon? Voi cât l-ati putut folosi? Funcționează bine si dupa expirarea termenului?

7 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Garanția unui telefon e de 2 ani în țările comunitare.
Însă dacă nu mă înșel, în România e de un an. Sau asta era acum puțin timp în cazul în care au schimbat ceva.
S7 edge e un telefon bun și dacă nu dai cu el de ciment sau nu il scapi in găleata cu apă ar trebui să ducă 3 ani fără probleme. Cu condiția că e nou.
Telefonul e trecut tehnic vorbind și în plus găsești mărci de telefoane ce iși fac update și sunt mult mai fiabile.
Baftă.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru gelu1970):

În februarie se fac 2 ani de când îl am

| gelu1970 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Ok.
Dacă ai cumpărat telefonul acum 2 ani și i-ai dat un uz normal, telefonul te mai duce fără probleme. Acum ar trebui să simți doar un randament ceva mai slab al bateriei.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru gelu1970):

Da, exact asa simt, adică se descarcă repejor, ca ma gândeam sa imi iau un S8 sau 10 de Black Friday, dar las pentru anul viitor.

| gelu1970 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Bună.
S8 nu o să facă update la Android 10.
Nici măcar gama s9 nu e inclusă in acest plan. Singurele modele ce vor primi Android 10 din gama Samsung sunt ultimele. Adică s10.
Eu cred că e o "rușine" pentru un fabricant cu reputația lor.
La prețurile practicate de Samsung ar trebui să ofere un serviciu impecabil având ín vedere că vorbim de modele de telefoane de gamă scumpă ci nu de telefoane cu preț infim.
În locul tău m-aș orienta spre altceva.
Pixel, telefonul oficial Google e mai ieftin ca un s10 și are Android pur.
One Plus, marca folosită de mine în prezent, e de asemenea o bună alegere. Sunt telefoane ce nu dau probleme, merg fluid, încarcă în mai puțin de o oră, își fac update frecvent.
Xiaomi de asemenea e o marcă ce oferă telefoane ok.
Tot ceea ce ți-am scris sper să îți trezească, curiozitatea și să cauți pe google opinii ale utilizatorilor acestor mărci.
Știu că în România există paranoia Samsung și Iphone.
Și cei ce nu gândesc sau sunt reticenți la un schimb benefic vor continua să își cheltuiască o mulțime de bani pe multă reclamă.
Asta e: unde nu ai...nu poți cere.
Baftă în alegere.

| gelu1970 a răspuns:

Samsung a inclus gama s9 în proiectul Android 10.
E o știre bună.
Insă o să fie un update foarte târziu așa cum au obiceiul să o facă. E recunoscută ca una din mărcile ce updatează cel mai rău terminalele.

| mitzok a răspuns:

Il am de aproape 2 ani, l-am spart dar nu ma gandesc sa il duc la garantie. Merge chiar foarte bine. Singura chestie care nu imi place la el este ca nu mai poate trece de Android 8 si ca are screen to body size prea mic, dar e ceva normal pentru un telefon din 2016. E un telefon super pentru pretul lui. Dar daca nu il gasesti sub 1700 la mana 1 nu ti-l recomand.