| daradura80 a întrebat:

Am nascut de curand un baietel caruia i am pus numele tatalui. Tatal s-a dovedit a fi o bestie si as dori sa l trec pe numele meu de familie. NU SUNT CASATORITA CU TATAL COPILULUI MEU! se poate face ceva? va multumesc

4 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Nu se poate face nimic in acest sens. Daca tatal si-a recunoscut copilul si a incuviintat purtarea numelui, trebuie sa te obisnuiesti cu acest fapt. Copilul ti-ar fi putut purta numele doar in cazul in care paternitatea lui nu ar fi fost stabilita la nastere, ori ar fi fost recunoscut ulterior de catre tata, fara sa incuviinteze sa-i poarte numele.

| EUSIATIT a răspuns:

Pai cum l ai trecut daca el nu la declarat?/ daca s atrecut el la tata? nu am inteles ce vrei sa faci oricum copilupoarta numele tau de fam daca nu esti casatorita nu? doar in dreptul tatalui e trecut el nu?/? altceva nu ai ce face ok mai vb

| Linda a răspuns:

Dupa mine daca majoritatea copiilor din preajma poarta numele tatalui lor, nu e un lucru rau ca asa va fi si cu copilul tau. Acest lucru nu se mai poate schimba, el e cel care a contribuit la conceperea lui. Carol I spunea ca orice om tinde sa sa ridice la nivelul increderii care i se arata. Parerea mea sa nu mai fi asa critica cu el, incearca sa te porti bine cu el vreun an, vezi ce minuni se pot intampla cand un om este tratat cu dragoste. Chiar daca acum nu il intereseaza, poate nu te ajuta, daca te porti bine, fara a avea asteptari de le el, lasandu-l sa se joace cu copilul, fara alte pretentii, eu spune ca se pot schimba lucrurile. Unii oameni au fost mai putin iubiti in copilarie si nu stiu sa iubeasca, altora le vine mai tarziu mintea la cap, dar cred ca daca dragostea este un bun tratament pentru oricine. Pe barbati criticile, nemultumirea, ii indeparteaza f mult. Domnul sa te ajute.

| crystal a răspuns:

Nu stiu daca se mai poate face ceva in acest sens, eu cred ca da, dar trebuie sa te judeci cu el.Important este acum, daca tot poarta numele tatalui, sa obtii pensie alimentara pentru copil.Nu conteaza daca sunteti casatoriti, important este ca poarta acelasi nume cu el, asa ca macar cu atat sa te alegi si tu...In rest multa sanatate si ai grija de bebe!