| Popescu_Ionela_1998 a întrebat:

Daca in Marea Britanie o femeie ramane insarcinata, e nevoie sa fie casatorita cu tatal copilului ca acesta sa il recunoasca?
Este necesara casatoria pentru ca numele barbatului sa fie mentionat in dreptul 'tatalui' in certificatul de nastere al copilului?

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Banuiesc ca legislatia britanica (care dintre ele, ca sunt mai multe tari in UK?) prevede cai de recunoastere a copiilor din flori. Insa daca esti casatorita cu un altul problema devine mult mai complicata.