| Iuliaiulia1993 a întrebat:

Am nascut pe 7 noiembrie. Primesc si alocatia pentru noiembrie? Mersi

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu primesti, vei primi doar incepand cu luna decembrie, conform L.61/1993, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 6.(1)Stabilirea dreptului de alocaţie de stat pentru copii se face pe baza cererii şi a actelor din care rezultă îndeplinirea condiţiilor de acordare a acestui drept.
(2)Cererea se face, în numele copilului, de către persoanele prevăzute la art. 4 alin. (1) -(3).
(3) După împlinirea vârstei de 14 ani, cererea se poate face şi de către copil, cu încuviinţarea reprezentantului său legal.
(4)Dreptul la alocaţia de stat pentru copii se stabileşte începând cu luna următoare celei în care s-a născut copilul, iar plata drepturilor se face începând cu luna următoare depunerii cererii."