| Anonim693 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Vreau sa devin politist mai departe si vreau sa stiu ce e cu gradele astea de subofiter, ofiter, ce grade imi trebuie daca vreau sa dau la mascati etc. Va rog cine stie si are rabdare sa-mi dea un mesaj. Multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gradele le poti vedea aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Poli%C8%9Bia_Rom%C3%A2n%C4%83
Pentru ofiteri trebuie sa ai Academia de Politie iar pentru subofiteri o scoala de agenti de politie, la ambele se da admitere dupa cei ai facut liceul, ai obtinut diploma de bacalaureat si indeplinesti conditiile cerute.
Abia dupa terminarea unei scoli de politie se face repartizarea in diferitele structuri.