| CORE55 a întrebat:

Salut, sunt clasa a 8-a si vreau sa devin politist. Insa am nevoie de putin ajutor, stiu ca liceul nu prea conteaza, insa care ar fi cel mai indicat, aici ma refer si la profil, dupa ce termin liceul ce trebuie sa fac mai departe pentru a deveni politist?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Ionut231312 a răspuns:

Recomandat este sa te duci pe uman(filologie sau stiinte sociale), deoarece vei mai face ceva engleza si istorie(de aia zic eu sa te duci pe filologie mai mult).
Pentru a ajunge politist, dupa ce vei termina liceul va trebui sa aplici la una dintre scolile de agenti de politie: cea de la Campina sau cea de la Cluj. Asta daca vrei sa ajungi agent de politie. Daca te simti mai capabil si vrei sa ajungi ofiter in politia romana trebuie sa urmezi studiile Academiei de Politie Alexandru Ioan Cuza. Admiterea o vei avea la romana(gramatica), engleza(gramatica) si istorie(istoria romanilor)(acestea sunt probele pentru academie). Daca vrei sa dai la agenti de politie vei da probe scrise la romana si engleza(gramatica). Ah, si sa nu uitam de examenul psihologic, sportivul si medicalul, la fel de importante si ele, pentru ca daca nu le treci... nu intri. Simplu nu? happy