| danidni a întrebat:

Dau un exemplu: daca as fi jandarm ca subofițer pot pe parcurs sa-mi maresc gradele, sa fiu ofițer? Sau ce grade ar putea fi, daca pot urca? Va rog,

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am avut o gramada de colegi ofiteri proveniti din subofiteri sau din gradati-soldati (vechii sergenti cu diagonala). Poti inainta in grad prin scoli de pregatire pe parcurs sau facand o facultate civila cu corespondent in MAI.

| AlexValentinn a răspuns (pentru Salontanul):

Aiureala? De unde scoti prietene aceste informatii? Ni le poti arata?

| AlexValentinn a răspuns (pentru Salontanul):

Si cum de mi-ai sters mesaju la ultima intrebare? Stergi raspunsurile adevarate? Ca ce ca am zis ce terminati sau ce? Sau am dat o informatie falsa?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cine ti-a zis ca eu pot sterge contul? Dar pentru cei needucati pot sa propun stergerea. Cat despre armata, nu-mi da tu mie lectii! Atata armata am cati ani de viata ai tu (poate si mai mult). Abtine-te!

| AlexValentinn a răspuns (pentru Salontanul):

Si daca ai avut ani de armata ce? Eu vorbeam de jandarmerie, nu de armata, cred ca nu faci diferenta prietene. Daca esti mai mare nu inseamna ca le stii pe toate.

| Salontanul a răspuns (pentru AlexValentinn):

Alo! Regulile militare sunt aceleasi si in armata, si in jandarmerie. Toti se conduc dupa Legea 80/1995, lege pe baza careia am functionat si eu ca militar activ. Si vezi ca nu-s prieten cu tine. Chestie de cei 7 ani "liberi".

| Dana2103 a răspuns:

Nu. Trebuie sa faci academia de politie, nu de jandarmi

| AlexElektro1987 a răspuns:

Ca sa poti avansa ca si ofiter trebuie ori sa faci academia, ori sa te inscrii la o facultate de drept, dar nu cred ca mai merge cu asa ceva.

| AlexValentinn a răspuns:

Daca esti subofiter ramai subofiter pana la pensie pentru ca subofiterii fac doar o scoala de 1 an. Daca vrei sa fii ofiter trebuie sa faci facultate, si de abia dupa aia poti sa cresti in grad. Dar stai linistit ca si ca subofiter o duci super bine ai salariu baban.

| danidni explică (pentru AlexValentinn):

Cam ce salariu au? Daca îmi spui îți dau fundita?

| Salontanul a răspuns (pentru AlexValentinn):

Aiureala!