| MeForeverAlone a întrebat:

Am nevoie de niște răspunsuri bune, așa că nu vă bateți joc.
Dacă cineva pleacă dintr-o altă țară, gen Pakistan sau India și merge într-o țară în care nu se vorbește engleză, gen Bulgaria, România, Grecia, poate lucra acolo? Adică dacă încearcă să învețe limba treptat, poate totuși să muncească și să câștige bani?

Răspuns Câştigător
| danutz2006 a răspuns:

Depinde de tara. In principiu in tarile pe care le-ai enumerat tu ai nevoie de permis de lucru pentru a putea lucra legal si a beneficia de asigurarile sociale din acea tara.
In primul rand el trebuie sa aiba viza de intrare in tara si apoi drept de munca.
Altfel poate intra ilegal in tara cerand azil politic si apoi sa muncesca dupa ce i se aproba aceasta cerere.
O zi buna.

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Poate; nu orice job e musai să fie nevoie și de comunicare (cu excepția stabilirii sarcinilor zilnice).

| MeForeverAlone explică (pentru mihai69):

M-am gândit și eu la asta.

| MeForeverAlone explică (pentru danutz2006):

Deci dacă de exemplu vine din Pakistan și vrea să lucreze în România ca și simplu angajat, fără pretenții, lucrător la magazin, om de serviciu, orice, cu sau fără carte de muncă, are nevoie de un permis de lucru? Și cum adică să ceară azil politic?

| danutz2006 a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Incearaca sa citesti ce scrie pe aici si vezi poate te lamuresti nitel:

http://igi.mai.gov.ro/detalii/pagina/ro/Munca/73

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine a zis ca nu se vorbeste engleza in Romania? Tu vrei sa spui sa munceasca la munca de jos, nu studii medii-> superioare.
Se va descurca daca chiar vrea sa munceasca, in constructii, pe santiere, barman, ospatar, chelner, spalare de vase la restaurant, carator de bagaje la hotel, se gasesc totusi joburi si fara limba engleza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru MeForeverAlone):

De Raed Arafat ai auzit?

| MeForeverAlone explică (pentru anonim_4396):

Nu

| minrest a răspuns:

In tarile enumerate exista deja multi imigranti din India si Pakistan, unii s-au aranjat foarte bine dar toti au ce manca. Mai greu e in tarile in care chiar nu se vorbeste engleza, cum ar fi Spania, si acolo am vazut multi din Pakistan patroni de magazine.