| AndreeaDeea221998 a întrebat:

Am nevoie de un răspuns urgent va rog : este obligatoriu sa fac cadastru și intabulare pentru a merge la notar pentru partaj în urma unei succesiuni? Pot face partajul fără cadastru și intabulare iar ulterior sa le fac? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Ioande la sat te dezinformeaza: nu poti intabula nimic pe numele mostenitorilor pana nu se face dezbaterea mostenirii.
Da, in prezent, daca nu a trecut masuratoarea nationala pe acolo sau nu au fost introduse terenurile in cadastrul digital (cu ocazia unei masuratori in ultimii trei ani)
In acest caz procedezi astfel:
Chemi un masurator cadastral autorizat sa masoare terenul pe parcelele actuale si in functie cum vreti sa-l impartiti.
Cu documentele intocmite de masuratorul cadastral mergi si le depui la un notar. Ca sa nu se lungeasca problema, precizati care parcele cui ii revine.
Dupa o anumita perioada sunteti chemati toti mostenitorii si semnati documentele si primiti Certificatul de mostenitor.
Notarul este obligat sa depuna un rand din documentele intocmite la cadastru pentru inregistrare. (intabulare).
ATENTIE! Daca nu ai cadstrul nou facut notarul nu sta de vorba cu tine, decat sa-ti spuna ce sa faci.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inainte de partaj trebuie sa intabulezi in CF dreptul de proprietate pe cote-parti, apoi sa faci schita de parcelare si apoi sa faci actul de partaj la notarul public.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim, intreaba l pe notar el stie ce pași trebuie facuti.

| Catrice a răspuns:

Înainte.