| mistervirgy a întrebat:

Daca nu dispun de suma respectiva de bani; partajul in urma succesiuni se poate face in rate? Daca nu ajungem la o intelegere pentru a restitui suma respectiva de bani fie in rate sau prin alte mijloace, atunci suma intreaga in cat timp trebuie sa o achit respectivului pentru a nu fi penalizat. Va multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu partajul se face in rate ci plata sultei. Se poate face in rate daca partile se inteleg in acest sens. In mod normal plata sultei trebuie facuta pana la data eliberarii certificatului de mostenitor ori la o data ulterioara rezonabila, de cca o luna, dar si aici intervine intelegerea partilor. Daca nu se plateste la timp atunci cel care urmeaza sa primeasca sulta poate cere actualizarea sumei cu inflatia si/sau dobanda legala. Numai bine!