| anonim_4396 a întrebat:

Am o amenda de 200 lei pentru ca am lovit si amenintat pe cineva minor mai scria acolo deranjarea linistii publice, am 17 ani si am auzit ca pot face munca in folosul comunitatii pentru achitarea amenzii, cum procedez unde ma duc si cate ore trebuie sa lucrez vreau un raspuns mai explicit.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa mergi nicaieri. Munca in folosul comunitatii o dispune instanta de judecata, daca nu achiti amenda si nu te pot executa silit, deoarece nu ai salariu, conturi in banci sau alte bunuri mobile executabile silit. Sesizarea instantei se face de catre compartimentul de impozite si taxe de la primaria domiciliului tau si poti fi obligat pana la 25 ore de munca in folosul comunitatii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e o alegere munca in folosul comunitatii. Amenda se platesti cu bani sau prin executare silita, munca e ultima solutie dispusa de instanta