| Girly97 a întrebat:

Am o cunostinta care are de luna trecuta poprire atat pe salariu cat si pe contul bancar, iar angajatorul deja a anuntat-o ca i se va opri o treime din salariu pentru poprire iar banca deja a anuntat-o ca are poprire. Ar insemna ca exista posibilitatea ca in timp ce angajatorul opreste si vireaza treimea din salariu si banca sa procedeze la fel si astfel sa ramana fara niciun salariu desi este ilegal? Banca daca vede un salariu injumatatit procedeaza la fel ca angajatorul si trimite tot salariul la executor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal banca nu ar mai trebui sa-i retina bani din salariu, eventual din alte conturi, desi nu ar fi tocmai in regula.
Persoana respectiva are 4 solutii:
-sa se adreseze bancii, cu o adeverinta de la angajator ca i se retine deja din salariu si sa solicite sa nu-i mai retina si banca;
-sa solicite angajatorului sa-i fie platit restul de salariu in mana, sa nu mai fie virat la banca;
-sa solicite executorului judecatoresc sa ridice poprirea de la banca;
-daca nu rezolva cum am aratat poate face contestatie la executare, solicitand anularea popririi prin banca.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este foarte probabil sa se întâmple asa, desi e ilegal.
ANPC intervine la banca in astfel de cazuri, se lasa si cu amenzi, dar din pacate procedura dureaza (termenul de raspuns la reclamatie este de 30 de zile).
Stiu un caz in care desi executorul a cerut bancii sa ridice poprirea intrucat a ajuns la un acord cu debitorul, lună de lună banca reînființa poprirea, fara ca cineva sa o mai ceară.
In ce priveșt salariul înjumătățit, banca vede doar ca se vireaza suma X in cont, nu si retinerile si alte detalii.
Varianta cea mai sigura ar fi o intelegere cu angajatorul pentru încasarea cash a salariului.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Ar fi ilegal. In mod normal nu este posibil asa ceva, dar in tara asta totu-i posibil. Fara salariu nu ramane ci doar s-ar lua doua treimi. In acest caz se poate merge la ambele entitati (angajator si banca si sa se lamureasca intre ei cine vireaza suma. Nu ma pricep prea bine, intreaba-l pe Ioandelasal! https://www.tpu.ro/utilizator/scyw
Cred ca este vinovat si executorul judecatoresc! Se poate indrepta impotriva lui in instanta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apoi am vazut ca ti-a raspuns si Ioandelasal. Cred ca este cel mai pertinent raspuns!

| anonim3247 a răspuns:

Este eronat cum ai pus întrebarea și sunt 2 situații făcute de executor.