| AlinArabu a întrebat:

Am o intrebare : acum 2 ani de zile, cam la ora 23:00 am fost atacat si jefuit. Si dupa aceea am apelat la politie si ( ce-a mai mare greseala a mea a fost ca am suspectat 2 peesoane si ca am dat nume ) si in acea noapte, politia a mers la cele 2 persoane acasa si le-a dus la politie pentru a da declaratii. Si dupa o saptamana mi sa gasit doar telefonul care mi-a fost furat dintre care un inel de aur nu, banii nu si un lant de argint nu. Acuma dupa 2 ani de zile, m-a sunat un baiat pe care l-am suspectat si m-a zis ca i-a venit acasa o instiintare cum ca s-a incheiat procesul si el nu este vinovat si ca el nu are nici o legatura cu acel jaf si ca in termen de 20 de zile are voie sa mearga la tribunal si sa ma de-a in judecata pentru ca l-am judecat pe nedrept. Se poate? Se poate sa ma de-a in judecata? Sau m-a mintit, pentru ca a zis ca daca nu vreau sa ma de-a in judecata, sa ii dau o suma de 500 lei. Daca se poate sa ma de-a in judecata, cati bani se poate sa imi ceara tribunalul sa ii dau? E mai bine sa ii dau cei 500 lei pe care mi i-a cerut sau mai bine sa ma de-a in tribunal si tribunalul nu o sa imi ceara atata? Dumneavoastra ce stiti? Sau ce ma sfatuiti sa fac? Dupa ce ca am fost jefuit si nu mi-am recuperat decat telefonul mobil, acum tot eu trebuie sa platesc si vreau sa stiu, daca se poate, cat imi poate cere tribunalul sa ii platesc? Va multumesc si astep cat mai repede intrebari!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca o ilustrare a zicalei: "Hotul cu un pacat, pagubitul cu mai multe."
Din pacate iti poate face plangere penala pentru denuntare calomnioasa, conform art.259 Cod penal, citez:
"ART.259. Învinuirea mincinoasã fãcutã prin denunţ sau plângere, cu privire la sãvârşirea unei infracţiuni de cãtre o anume persoanã, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
Producerea ori ticluirea de probe mincinoase, în sprijinul unei invinuiri nedrepte, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Dacã cel care a sãvârşit fapta declarã mai înainte de punerea în miscare a acţiunii penale faţã de persoana în contra cãreia s-a facut denunţul sau plângerea, ori împotriva cãreia s-au produs probele, cã denunţul, plângerea sau probele sunt mincinoase pedeapsa se reduce potrivit art. 76. "
La art.76 este vorba de efectele circumstantelor atenuante, respectiv pedeapsa poate fi redusa sub minimul special, citez:
"ART.76.În cazul în care existã circumstanţe atenuante, pedeapsa principalã pentru persoana fizicã se reduce sau se schimbã, dupã cum urmeazã:
c) când minimul special al pedepsei închisorii este de 3 ani sau mai mare, pedeapsa se coboarã sub minimul special, dar nu mai jos de 3 luni;"
Se poate sa se faca si aplicarea art.18^1 Cod penal si sa se aplice o amenda administrativa de la 100 lei la 1000 lei.
De asemenea respectivul poate sa-ti ceara daune morale, care pot fi mai mari de 500 lei si va obtine, cred eu, cca 1.000 - 2.000 lei.
Avand in vedere cele aratate opinez ca este bine sa te impaci pentru 500 lei. Sa mergeti la un notar public si respectivul sa dea o declaratie autentificata ca v-ati impacat si ca nu are si nu va mai avea nici o pretentie de la tine. Numai bine!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te minte ca sa faca rost de banii aia care ti i-a cerut. Nu are cum sa te dea in judecata pentru asa ceva findca l-ai judecat nedrept.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mgtow):

Spetsnaz, nu te baga unde nu te pricepi.

| verbal a răspuns:

Du-te la politite vb cu Dom... si tipu va fi acuzat de SANTAJ (pastreaza niste probe: sms, conv tlf ) bft

| Ioandelasal a răspuns (pentru verbal):

Chiar crezi ce-ai spus? Care santaj, ca tipul are dreptate, AlinArabu a savarsit infractiunea de denuntare calomnioasa.