| mihaa a întrebat:

Am o întrebare, daca cineva a avut permisul suspendat și a fost prins de mai multe ori și apoi judecat și condamnat la închisoare, atunci când este eliberat de la închisoare are permisul anulat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde pentru ce infractiuni a fost condamnat, nu pentru toate infractiunile se anuleaza permisul de conducere.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre  judecătorească rămasă definitivă pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporala a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie;
  b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;
  d) titularului permisului de conducere i s-a aplicat, printr-o hotărâre  judecătorească rămasă definitivă, pedeapsa complementară a interzicerii dreptului de a conduce anumite categorii de vehicule stabilite de instanţă prevăzută la art. 66 alin. (1) lit. i) din Codul penal.
e) permisul de conducere a fost obţinut cu încălcarea normelor legale, situaţie constatată de instanţa competentă.
  f) permisul de conducere a fost obţinut în perioada în care titularul era cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, atunci când acesta a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă.
(2) Permisul de conducere se anulează şi în cazul în care titularul acestuia a decedat."

3 răspunsuri:
| Anonim12345673425 a răspuns:

Din cate stiu da este logic

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce a hotarat judecătorul. Cel mai probabil da.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, permisul este anulat.
Depinzand de gravitatea condamnarii, s-ar putea sa nu mai poata sofa niciodata.