| Stefanalina1995 a întrebat:

Daca ai avut permisul suspendat /anulat pentru alcol, si ai pedeapsa cu inchisoare cu suspendare.a doua oara daca te opreste tot pentru alcol faci inchisoare? si ti se adauga si suspendarea?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai fost condamnat pentru conducere sub influenta alcoolului, cu suspendarea executarii, permisul iti este anulat. Daca in aceasta perioada esti prins iarasi conducand fara permis si sub influenta alcoolului ai mai savarsit 2 infractiuni si sigur vei fi condamnat, de data asta aproape sigur cu executare, la pedeapsa pentru cele doua se va adauga si partea ramasa neexecutata din prima pedeapsa.

| Stefanalina1995 explică (pentru Ioandelasal):

Nu daca e prins iar dupa ce si-a luat permisul inapoi

| Stefanalina1995 explică (pentru Ioandelasal):

Nu daca s-ia recuperat permisul si dupa iar e oprit,,?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Stefanalina1995):

Din intrebarea ta rezulta ca a fost prins in timpul executarii pedepsei cu suspendarea.
Daca a trecut termenul de incercare atunci va fi condamnat doar pentru infractiunile noi savarsite si se va anula iarasi permisul. De asemenea va fi condamnat ca un recidivist, adaugandu-se un plus la pedeapsa stabilita.