| anonim_4396 a întrebat:

.. daca esti minor si un major te loveste si mergi la politie u ala care te-o lovit ii poate face ceva?

7 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

Da se poate face, depui o plangere la politie (chiar si daca e minor peste 16 ani), si va fi cercetat. Acuma depinde de cat de tare ai fost lovit. Oricum trebuie sa mergi la medicina legala si sa/ti scoti un certificat medico/legal, si in functie de ce scrie in certificat, de cate zile de ingrijiri medicale ai fapta se incadreaza intr/una din infractiune, poate primi o amenda penala sau poate fi chiar primi pedeapsa cu inchisoarea (asta va decide instanta de judecata).

Poti de asemenea sa depui plangerea si la Parchet.
art. 180 al. 1 C.pen Lovirea sau alte violente. Lovirea sau alte acte de violenta cauzatoare de suferinte fizice se pedepsesc cu inchisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda.

Oricum pentru a demara urmarirea penala pentru acesta infractiune trebuie sa faci o plangere prealabila(cum am spus si mai sus poti sa mergi la Parchet).

Bafta!

| LuS[z] a răspuns:

Daca un major te loveste grav de genul ti-a spart un ochi sau ti-a spart fata etc... tu ca minor ai dreptul sa depui o plangere iar politia va actiona in conformitate cu legile in vigoare aplicandu-i o mustrare, amenda sau arestare provizorie de 1 zi sau 28 ...etc

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar daca esti lipsit de capacitate de exercitiu sau ai o capacitate restransa de exercitiu (14-18 ani), ai dreptul de a depune singur plangeri referitoare la incalcarea drepturilor tale fundamentale art. 24 si 29 din Legea 272/2004. Deci poti merge la politie sa depui o plangere. El fiind major, va raspunde penal.

Răspuns utilizator avertizat
| umbra_7884 a răspuns:

Nu rezolvi nimic cu politia te asigur eu

| umbra_7884 a răspuns:

Nu rezolvi nimic cu politia. crede-ma politia din Romania este egal cu zero. rezolva singur. mai degraba iti faci dosar medico legal si apoi il chemi in instanta pentru daune morale.