| AnonimDedicat a întrebat:

Daca un minor de 13, 14, 15 ani etc lovește un major, majorul ce măsuri poate lua?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Plangere la politie.
minorii peste 14 ani pot raspunde penal daca e cazul.

| dullcat a răspuns:

Masuri specifice pentru un copil, adica restrictii, pedepse si altele.

| Fatamuntilor a răspuns:

Orice varsta ai avea, raspunzi pentru faptele tale intr-un fel sau altul!
majorul poate depune plangere.

| StoicAnalysis a răspuns:

E cam aiurea daca se ajunge la asta, pentru ca nu prea ai ce sa rezolvi. De multe ori parintii sunt cauza problemei si cum ei nu pot sa rezolve nimic cu el, tot ce poti sa faci este sa te duci la politie si sa speri ca macar unul din politistii de acolo se va ocupa de cazul tau.

| literallythesamebruh a răspuns:

E puțin probabil ca un copil de această vârstă să lovească un major, dar este și mai puțin probabil ca un major normal și cu capul pe umeri să se pună la mintea unui astfel de copil. Oricum, măsuri se pot lua, nu destul de grave încât să îl potolească complet, singurii care au posibilitatea asta fiind părinții.