| GheorgheDumitru a întrebat:

Am o intrebare foarte importanta
in instanta se pot aduce probe audio? adica inregistrari audio ale apelurilor?
in instanta se pot aduce inregistrari video?
se poate castiga procesul cu una sau abele dovezi video sai inregistrati vocale?
va multumesc tuturor de raspunsurile date

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt acceptate in instanta si probele audio sau video dar numai daca s-au facut cu aprobarea unui judecator ori faptuitorul stia de ele si a fost de acord sa fie inregistrat. In caz contrar nu vor fi admise ca probe.

| GheorgheDumitru explică (pentru Ioandelasal):

Pai daca vinovatul stie ca a spus ceva impotriva lui in acea cobvorbire telefonica di nu e de acord?

| Ioandelasal a răspuns (pentru GheorgheDumitru):

Asta nu inseamna ca a fost de acord cu inregistrarea convorbirii si nici nu stia de asta. Vorbim de inregistrare si nu ca stie sau nu ce a spus.

| ee a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cum naiba vine asta? il filmezi cand te omoara, injura, ameninta si trebuie sa il intrebi daca e de acord sa il filmezi!

| Ioandelasal a răspuns (pentru ee):

Asa sunt prevederile procedurii penale. Si nu spune ca tu il filmezi cand te omoara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se poate aduce orice proba, daca e sau nu acceptata e alta treaba

| Jhonny22 a răspuns:

Orice dovada in instanta se ia in considerare, acum depinde de circumstante, cea audio trebuie recunoscuta de martori, cel putin asa era acum ceva timp, cea video e 100% recunoscuta cea mai buna dovada, cea audio ti-am spus, doar daca martorii recunosc vocea sau ceva de genu! incerc sa-ti explic din ce imi aduc aminte, de vreo 10 ani in urma!