| Delia74 a întrebat:

Am o nelamurire.Am auzit de la cineva, ca parintii sunt obligati sa isi intretina copiii(atat timp cat acestia urmeaza o forma de invatamnt) pana la 25 de ani.(Obligati prin lege,nu prin "moralitate"). Este adevarat?
Dar,copiii trebuie sa plateasca,vreo pensie pentru parinti? Adica daca parintii unui om,major,au venituri mici/boli/etc. copii acestora avand un venit mare sunt obligati (prin lege,ci nu de "moralitate") sa le ofere o suma de bani parintilor?
Daca in ambele/unul dintre cazuri raspunsul este "da", mai am o intrebare.Aceste relatii de intre-ajutorare,se desafasoara doar intre copii-parinti,nu? Adica nu se poate dupa majorat ca un unchi/matusa/verisor/soacra sau mai stiu eu ce neam sa depuna o cerere pentru a primi un ajutor,iar apoi o ruda sa fie obligata(prin lege, avand un venit mare) sa plateasca acel ajutor pentru ruda respectiva? Ofer funda! Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

1. Da, sunt obligti pana la implinirea varstei de 18 ani. Dupa varsta de 18 ani ( dar nu mai mult de 26 ani) daca copilul se afla in situatia de continuare a studiilor, patintii au obligatia de intretinere in natura (art.530 Cod civil)
2.Nu,nu sunt obligati prin lege cu o singura exceptie : in cazul in care parintele si copilul incheie un act de vanzare cumparare cu clauza de intretinere pentru casa/apartamentul parintilor.
3.Nu, copilul major nu are obligatia de intretinere a rudelor decat in situatia in care obtin locuinta unei rude printr-un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai auzit bine, parintii sunt obligati sa-i intretina pe copii, daca urmeaza studii superioare, dar nu peste varsta de 26 ani.
De asemenea si copiii pot fi obligati sa-si intretina parintii, daca acestia sunt in nevoie si copiii pot presta intretinerea.
Obligatia de intretinere intre parinti si copii sau invers este prevazuta in Codul civil.
Alte persoane nu au obligatia de intretinere, decat cu titlu de exceptii, prevazute expres de lege.

| DavidOsam a răspuns:

La ambele raspunsul e Nu.
Singurele "legi" sunt cum ai spus tu, morale.