| end1e a întrebat:

Sunt eu obligata sa platesc datoriile parintilor mei? Ei cand au avut sume mari de bani, mama facand si imprumut la banca. Ei au dat unor alte rude, pentru mine nu au vrut sa faca niciodata nimic. Ceea ce ma deranjeaza foarte tare este ca am inteles ca copiii sunt obligati sa plateasca daca parintii au datorii. Eu as vrea ca datoriile lor sa fie platite de rudele care au obtinut marile sume de bani de la parintii mei.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca regula nu esti obligata sa platesti datoriile parintilor.
Exceptii sunt doar doua:
-Parintii decedeaza si tu accepti mostenirea pur si simplu.
-Esti coplatitor in contractul de imprumut sau ai garantat restituirea imprumutului.
Daca nu accepti mostenirea sau o accepti sub beneficiu de inventar (vei mosteni ce ramane dupa plata datoriilor) atunci nu esti obligata la nimic.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca parintii au murit, cine mosteneste bunurile, mosteneste si datoriile!
Daca parintii sunt in viata si au pus copii ca gaj la un imprumut, pe care nu-l pot platii, cei care sunt gaj, vor platii datoriile.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Doar dacă simți ca vrei să faci asta pentru a scăpa părinții tai până la urmă, de un necaz. Copiii nu sunt obligați, poate doar îndemnați de inimă să nu îi dezamăgească și sa nu îi abandoneze la greu.