| elenac a întrebat:

Am o problema, de fapt nu eu sora mea:are o fetita de 7ani care a fost incredintata tatalui ei, tatal sta cu parinti intr-o casa noua pe pamantul la o batrana, fata nu sta cu ei ci cu baba asta in casa la ea intr-o casa veche, chiar daca lege zice sa stea cu tacsu, sora mea plateste 65ron pe luna pensie alimentara si sa o vada 2 weekenduri pe luna... ce trebuie sa faca sora mea sa recupereze fata sau macar sa ajute fata, atunci cand se duce asistenta la ei zice ca sta cu ei nu cu baba si este mizerie multa iar fata este la scoala iar baba o spala 1-2 ori la 2 saptamani... ce tb.sa faca?! sau macar sa nu-i mai dea pensia ca sa fie fortati sa o aduca la ea?!

Răspuns Câştigător
| 123456 a răspuns:

Stiu despre ce vorbesti. spune-i sorei tale sa se duca sa deschida proces sa-si cearca fata in ingrijirea ei. si daca o va castiga in instanta va plati taicasu pensie. dar sora ta ca sa nu mai plateasca pensie nu are cum e obligata straight face succes

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a cere incredintarea fetitei trebuie sa faca o cerere la Judecatoria de domiciliu a tatalui si sa dovedeasca faptul ca tatal nu are grija de fetita, ca aceasta este neglijata, are conditii rele de crestere si educare si ca la ea va avea conditii mai bune si va fi mai bine ingrijita. Daca va izbuti sa dovedeasca fara dubii cele aratate, va putea obtine incredintarea fetitei si intretinere din partea tatalui. Poate vorbi si cu un avocat specializat, ca sa vada sansele de reusita. Numai bine!

| 123456 a răspuns:

Aa si mai e ceva daca nu poate acum la 10 ani ai fetitei este chemata la tribunal si o pune sa aleaga cu cine vrea sa ramana. cu mama sau cu tata.

| alinutza92r a răspuns:

Nu prea stiu eu cu chestii din astea, normal ar fi ca sora ta sa-si ia un avocat si el stie mai bine ce ar trebui sa faca, mi se pare ca ar putea sa deschida si un proces cu chestia asta, oricum copilul normal ar trebui sa stea la mama

| Oxanna a răspuns:

Sa intenteze proces... si sa'si ceara custodia completa, mama asa a facut si acum sunt numai a eihappy