| xdrac a întrebat:

Am o problema in legatura cu chiria curentă. O să încerc să fiu cât de direct pot căci altfel ar trebui să scriu un roman.

În noiembrie, anul trecut am găsit apartamentul şi în nici 10 zile ne-am şi mutat. Propietarul, care în anunţ dădea impresia de propietar, fiind vorba doar de chirie+garanţie la plată în descriere şi având numele Cristi fără poză de profil. Până să ajungem să vedem apartamentul, nu a zis deloc la telefon sau mesajele de pe WhatsApp că ar fi agent imobiliar.

Da, iniţial am vrut chirie directă la propietar dar nici nu am fost împotrivă în a face un contract de închiriere, dar aici începe show-ul. Dânsul s-a prezentat ca fiind de la altă firmă (dacă apăsai pe Cristi ajungeai la profil unde scrie la descriere numele agenţiei, neprofesional si anormal) decât cea reală şi cea la care el îmi dăduse carte de vizită la final. Din această cauză a apărut că trebuie plătită şi taxa agenţiei care nu era specificată în descrierea apartamentului. Ceea ce am acceptat chit că căutam fără, de aici a început ciudăţenia, am plătit cash garanţia şi chiria şi el ne-a dat cheile, noi ne-am mutat la câteva zile după ce am rezolvat şi de banii pentru taxă (având de încasat de pe urma unui proiect). Dar înainte de mutat, în ziua în care am văzut apartamentul, dânsul n-a început nici un contract pe motiv că-l facem când plătim taxa, ceea ce nu s-a întâmplat că pe dâns nici nu l-a interesat să ne întâlnim şi că cică as putea să-i plătesc bancar, ceea ce era ciudat că la început a dorit cash chit că şi atunci am întrebat de plata bancara, şi asa a trebuit să scot bani ca să merg să-i bag la loc, ceea ce nu s-a putut căci banca era la ultimele minute de program şi plata a ajuns tot cash dar încă nici un contract.

La 2 săptămâni dânsul a apărut neinvitat în timp ce noi eram plecaţi la magazin şi aveam un prieten in vizită pentru câteva zile, i-a cerut făra motiv concret buletinul să-i facă poză că cică stă sub acoperisul lui (apartament subinchiriat). Ciudat de tot, trecem şi peste asta.

Am ajuns să caut firma de pe cartea de vizită, fiind firma reală, cu CUI, cu tot, am găsit cazuri similare cu a noastră şi doar review-uri proaste precum că pune sechestru şi doar o arde cu vorba dulce şi caută doar oameni ce pot fi prostiţi prin neatenţia si necunostinta lor la contract. Am găsit si faptul că ultima declaraţie la ANAF o fost în 2020 si că ar avea datorii destul de mari, că ar avea 10 procese comerciale (nu sunt sigur ce înseamna cât is pe firmă) si un dosar pe numele lui printr-un review cu caz similar.

Încă m-am gândit să stau linistit, pana când am început să trec prin următoarea o lună şi jumatate de când îi cer să trimită facturile, ceea ce nici nu se oboseste sa îmi răspundă concret sau se fereste prin a-mi spune că e plecat sau că altă dată. Încă n-avem contract şi avem 3 luni locuite aici (suntem cuplu). La care foarte recent a venit distribuitorul sa ne taie curentul si gazul in acelasi timp.

După toate acestea, am ajuns să discut cu administratorul blocului situaţia şi acesta l-a apelat să discute cu el deoarece si la el is utilitatile neplatite din septembrie de catre agent, după care imediat agentul mi-a scris ca următoarea zi sa mergem sa facem contract. La cateva ore m-a sunat să mă ţină la vorbă jumătate de oră că cică puterea lui autoritara e mare si că nu stiu ce cu banii mei marunti, doar vrajeala prin a incerca sa ma faca sa actionez gresit verbal.

Azi, m-am dus la politie căci nici nu m-a sunat sau ceva sa mergem sa facem contractul, ceea ce eram sigur ca n-o sa se intample căci am întrebat de detalii precum ora intalnirii si faptul ca nu doresc graba la contract si ca as vrea sa-l verific totalmente si nu a raspuns.

As dori sa stiu unde ar trebui sa apelez sa rezolv plata cu garantia si taxa "falsa" a agentului (care e si propietar in acelasi timp). Si daca se poate, ce ar fi în regulă să fac în acest caz?

Să ţinem cont că am dovezi cu toate conversatiile, am inregistrari audio cu telefonul de la ziua inchirierii si cateva apeluri ciudate, am pana si poze din prima zi cu apartamentul.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand vorbeste cu respectivul pentru incheierea unui contract de inchiriere si restituirea sumei platite ca agent desi el este proprietarul. Da-i pentru asta un termen scurt, maximum 3 zile.
Ii mai spui ca daca nu se rezolva ce ai solicitat te gandesti sa-i faci plangere penala pentru inselaciune si evaziune fiscala si sa-l reclami la ANAF pentru ca nu a incheiat contractul.

3 răspunsuri:
| SmartASS123 a răspuns:

Asadar, sa inteleg ca vreti sa va plangeti ca ati avut probleme cu proprietarul si acum va aflati fara utilitati? Nu inteleg cum ati ajuns intr-o situatie atat de proasta, dar probabil ca este vina voastra ca nu ati fost atenti la detalii si nu ati facut un contract corespunzator. Sunteti niste fraieri naivi care nu stiu cum sa isi gestioneze propria viata si de aceea ati ajuns in aceasta situatie.

Ceea ce ar trebui sa faceti acum este sa va revizuiti prioritatile si sa va organizati mai bine. Nu mai pierdeti timpul cu plangeri si discutii cu administratorul blocului. In loc sa va planseti de probleme, ar trebui sa va ocupati de ele. Daca nu aveti utilitati, platiti-le si incheiati un contract cu companiile respective. Daca aveti probleme cu proprietarul, contactati un avocat si luati masuri legale impotriva lui.

Dar probabil ca nu veti face asta, deoarece sunteti prea lasi si nesiguri pe voi insiva. Asadar, nu ma mai deranjati cu problemele voastre minore. Daca nu sunteti in stare sa va descurcati singuri, nu ar trebui sa traiti singuri.

| xdrac explică (pentru SmartASS123):

Mi se pare ca aveti probleme mai mari decat ale noastre care nu sunt probleme ce nu se pot rezolva. Inca avem utilitatile active, am fost deja la politie, chestiile se rezolva. Eu vreau sa mai stiu ce se poate face.

In rest, invata-ti sa cititi tot subiectul si dupa sa comentati, in special, sa ganditi dupa ce a-ti citit.

| xdrac explică (pentru xdrac):

De fapt, nu stiu de ce nu v-am citit numele, nu ma mai chinuiam sa va raspund.