| David765 a întrebat:

Bună! Proprietarii locuințelor care apeleaza la agențiile imobiliare, pentru a le căuta cumpărători/chiriași, semnează vreun contract prin care se obligă să nu închirieze/vândă locuința fără acordul agenției imobiliare?
De exemplu: Un proprietar are de gând să-și vândă apartamentul și apelează la un agent imobiliar. Proprietarul găsește, pe cont propriu sau întâmplător, un cumpărător care are bani cash si vrea numaidecât să cumpere apartamentul. Trebuie să anunțe în prealabil și agenția imobiliară?
Nu știu dacă categoria unde am încadrat acestă întrebare, este cea corectă dar poate un moderator TPU, va încadra întrebarea la categoria potrivită.
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca semneaza un contract, in care fiecare scrie ce ofera, care sunt conditiile, in ce conditii se face vanzarea, daca apare casa o vinde alta agentie sau personal... samd.
Atentie la ce se scrie in contract referitor la alte agenti care au voie sa aduca cumparatori, sau la vanzarea privata (facuta de propietar), sa nu fie mentionat vreun comision catre agentia initiala.

In situatia in care propietarul gaseste singur un cumparator, dealul cu agentia cade, dar agentul trebuie sa fie informat imediat, inainte sa se faca vanzarea propriu-zisa.

| Vântulalb a răspuns:

Da, se semneaza un contract in acest sens. Se aplica doar clientilor adusi de agentie. Ar trebui sa se mentioneze ca daca vanzatorul gaseste singun un cumparator e liber sa vanda fara agentie. Ca altfel... te tin in loc ani de zile.

| mihaipopovici a răspuns:

Am intrat pe Chilipirul-Zilei.ro si au vazut ca au reduceri foarte mari! Au o gama variata de produse, produse de calitate si la preturi corecte. Daca vreti vrea-un imobiliar aveti un cod de reducere : CUPON5
LINK SITE : https://bit.ly/3CMcwv5