| Maldini a întrebat:

doresc sa cumpar un apartament in Cluj. Am sunat la cateva persoane care avea anunturi cu apartamente ceva mai ieftine si toate aveau ceva in comun. Apartamentul se afla la demisol si exista probleme cu CF-ul. Ba apare in ca apartamentul mai are si garaj si de fapt nu, altul apare in acte ca zona comericiala si e de fapt apartament. Ca urmare, "cica" singura problema e ca nu imi pot pune ca domiciliu apartamentul nou in buletin. Imi exclud plata prin banca sau credit, doar cash. Oare e ceva la mijloc? E vreo smecherie? Si care sunt dezavantajele unui apartament la demisol?

8 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Normal ca e ceva la mijloc. Ei au transformat acele spatii in locuinte fara a modifica proiectul, fara a avea autorizatii pentru asa ceva. E ilegal ceea ce au facut si ii poti reclama foarte usor. Vor doar sa scoata bani vanzand acele apartamente cand de fapt ele in proiect sunt fie garaje, fie alte spatii fara destinatie de spatii locative.

Asadar, fereste-te de astfel de lepre, reclama ceea ce fac pentru ca in continuare ei vor profita de pe urma naivilor.
O reclamatie nu costa nimic, te implici si civic, ceea ce e nevoie in tara asta de cat mai multe astfel de persoane.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu poți pune ca domiciliu apartamentul în buletin, e la demisol, și are probleme cu cf-ul, ți se vinde ceva improvizație care nu a primit aviz de locuință reală. Astfel dezavantajul este că nu ți se oferă o locuință ci ți se pregătește o țeapă.
O locuință, la demisol sau pe acoperiș, un spațiu locativ are autorizație de construcție apoi o comisie vine și constată că locuința este gata, deci că există, apoi ea este inscrisă în cf.
Apoi se poate utiliza sau vinde iar la locatari în baza actului de propietate îți eliberează un buletin. Sunt apartamente ceva mai ietfine, la demisol, adică nu chiar în pivniță, dar ceva asemănător, dar ceea ce ai prezentat dta mai sus nu e apartament. Iar ca să vezi cum arată un demisol, trebuie să îl vizitezi.

| gelu1970 a răspuns:

Jegoși ce vor să dea țeapă.

| Lioana a răspuns:

Mai cauta. Nu e usor sa gasesti apartamentul care sa corespunda nevoilor tale. Eu am vazut zeci de apartamente pana am cumparat unul. Dar daca nu vrei sa aiba inconveniente nu cauta cele mai ieftine. Apartamentul la pret mic vine de obicei cu dezavantaje.
Dezavantajul la demisol este ca ai geamul la nivelul trotuarului. Cand privesti pe geam vezi picioarele oamenilor care trec pe acolo iar ei pot vedea la tine in casa.

| S8N a răspuns:

Nu pare legitim. Nu cumpara nici o locuinta care nu se poate inregistra ca locuinta, mai ales trecuta fals ca zona comerciala. Sigur vei avea probleme cu asta in viitor.

In legatura de demisol, are legatura de preferinta ta, dar eu nu mi-as lua un apartament la acel nivel. Raspunsul utilizatorului Lioana explica destul de bine situatia.

Cu chestia cu garajul. Daca cineva te-a mintit de un lucru, sa stii ca cel mai probabil te va minti cu mai multe lucruri. O data ce te-a mintit cineva o data, sa nu ai incredere in el/ea.

Daca vor bani cash, nu vad nimic suspicios in special. Doar uita-te atent la contract sa fie tot ok, si sa specifice contractul ca ai facut o transactie de o anumita suma de bani.

| RaphahellDamian09 a răspuns:

La tigani acolo vrei sa te muti? oricum. Nelson Mondialul isi vinde apartamentul laughing 110.000 Euro

| Maldini explică (pentru RaphahellDamian09):

Nu stiu de unde ai tras concluzia asta

| DeacMihai a răspuns:

Atentie, Modul de operare este identic! https://www.realitateafaracenzura.ro/......e-neoprit/