| ucvfcsb a întrebat:

Am obtinut permisul de conducere si este posibil ca intr-o anumita perioada sa fiu nevoit sa ma mut in alt judet. Voi avea probleme ca permisul e obtinut in vechiul judet si eu acum stau in alt judet?
Pot conduce masina tatalui in tara fara probleme?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! Nu conteaza unde a fost emis. Este valabil in toata tara si cand il schimbi, il poti schimba unde te afli.

| ucvfcsb explică (pentru Salontanul):

Multumesc frumos de raspuns. Stii cumva in legatura cu masina pe numele tatalui trebuie sa fac ceva anume?

| Salontanul a răspuns (pentru ucvfcsb):

Ar fi bine, ca sa nu ai probleme, sa mergeti la un notar pentru contract de comodat. "Contractul de comodat auto sau împrumutul de folosinţă al unei maşini este un contract prin care o persoană, numită comodant, remite gratuit, spre folosinţă temporară sau, după caz, permanentă, unei alte persoane, numită comodatar, automobilul respectiv, cu obligaţia celei din urmă sa-l restituie în natură, în individualitatea sa.
Aşadar, prin contractul de comodat nu se transmite proprietatea autoturismului, ci doar folosinţa acestuia."

| ucvfcsb explică (pentru Salontanul):

Aaaaa,am inteles. Practic avand acest contract fac dovada ca masina nu este furata si ca am acceptul de o folosi. Multumesc frumos pentru lamuriri!

| Salontanul a răspuns (pentru ucvfcsb):

Da. Cu placere!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici macar nu scrie adresa pe permis, nu vad de ce ai avea probleme.

masina daca are toate actele iar nu vad de ce ai avea probleme

| ucvfcsb explică (pentru suntserios):

Pe permis nu scrie adresa, dar locul de unde a fost emis o sa fie diferit de judentul in care locuiesc.

| suntserios a răspuns (pentru ucvfcsb):

Asta nu il face invalid.

| MadagasHardwell a răspuns:

Salut! tu dupa cat timp ai dat traseul dupa ce ai luat sala? eu am luat ieri sala si mi a zis intructorul ca voi da traseul peste 1 luna, ceea ce mi se pare super tarziu avand in vedere ca am prieteni care au dat traseul la o saptamana dupa ce au dat sala.

| ucvfcsb explică (pentru MadagasHardwell):

4 sau 5 zile

| ucvfcsb explică (pentru MadagasHardwell):

Depinde de numarul de examinatori, de candidati...