| anonim20155 a întrebat:

Am picat total pe nedrept examenul auto si as dori sa va intreb daca pot face contestatie cu toate ca am fost prost si am semnat procesul acela verbal. Au pciat si primii 5 candidati si dupa mine s-a picat dar la ei pe buna dreptate. Mie nu mi-a pus nici o frana, nu a intervenit pentru a evita un pericol iminent cu mana. Am acumualt puncte din niste nimicuri alea 17 puncte. Nu am avut problema cu prioritatea cu nimic.
M-a picat special. Au vazut ca au pciat cei de inaintea mea si daca esti chitit sa pici pe toti pe toti ii pici si cauti nod in papura.
Mai nou examinatorii te pica pe capete. Trebuia sa caute un tap ispasitor totusi.
Eu am condus foarte bine dar am picat cu 26 de puncte pentru ca "am trecut pe galben la semafor desi era verde toata ziua cand am intrat in intersectie. Cred ca s-a facut galben si rosu cand eram deja in intersectie cand executam virajul". AM acumualt 9 puncte peste alea 17. Martorul ca sa se puna bine a zis ca era galben dar era verde. INstructorul era in saptele meu conducea si mi-a dat dreptate si a reucnsocut ca am condus foate bine si e mahnit cand vede situatia aceasta. ALtii au fost dezastru.
Ce pot sa fac pe viitor?
Sa stit ican uma dau banii afara din casa. As vrea sa stiu daca pto face contestatie.
Eventual as vrea sa merg in audienta la seful Directiei Permise.
Cei de la DRPCIV vad ca si-au laut lumea in cap si isi bat joc baga bete in roate la oamen icare conduc foarte bine.
Care sunt pasii de urmat? Raman dator! Mai e ceva de facut? As vrea sa stiu cum sa procedez.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scuza-ma, nu-mi merge bine tasta 8 si uneori nu observ. Este vorba de Ordinul MAI nr.268/2010. Am completat si la raspuns.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai ce face, decat sa mai sustii examenul si sa nu mai faci greseli.
Citeste Ordinul MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, mai ales tabelu cu greselile si cauta sa nu la mai faci.

| anonim20155 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc, dar daca cer o audienta la seful Directiei Permise?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim20155):

Nu cred ca o sa rezolvi ceva, este cuvantul tau impotriva celui a examinatorului si a instructorului.
Mai mult, ti-ai putea face chiar rau, toti examinatorii ar putea fi mai exigenti cu tine.

| anonim20155 explică (pentru Ioandelasal):

Da dar sunt bani cheltuiti. Ok nu ma pune nimeni sa fac scoala de soferi, dar totusi sa fim corecti sanu exageram sa facem exces de zel.
Iti multumesc oricum. AI dreptate, ar putea fi mai exigenti cu mine oricare. Pana cum am dat cu 3 diferiti cu cel de azi.
Oridnul MAI de sus nu e bun cred ca e alt numar.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim20155):

Scuza-ma, nu-mi merge bine tasta 8 si uneori nu observ. Este vorba de Ordinul MAI nr.268/2010. Am completat si la raspuns.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu am auzit pe nimeni sa faca contestatie la asa ceva, iar daca martorul a zis la fel ca examinatorul slabe sanse. Oricum contestatia probabil dureaza mai mult decat sa dai iar examenul.

Si totusi nu ne ai zis pe ce ai acumulat cele 17 puncte. Chiar daca nu a intervenit examinatorul poti pica examenul si din multe maruntisuri adunate.

Legat de trecutul tau pe galben, rosu... examinatorul e acoperit. Daca intersectia era aglomerata si nu puteai sa treci trebuia sa astepti

| anonim20155 explică (pentru suntserios):

Martorul ca sa se puna bine cu poltisitul (credea ca va lua dar stiu ca picat cu brio si i-a pus frana). Deci teapa.
I-a mzis poltiistului nu e adevarat era verde. Cica poate la dvs era verde dar adevarul este ca era galben. Si la final a iesit rapid din amsina. I-am cerut exlpicatii aproape ca fugea.
Da im icer scuze.
Executarea incorecta a intoarecii vehciulului cu fata in sensu opus - 5 puncte (intr-un sens giratoriu am intors pe banda 1).
Nesemnalizarea schimbarii directiei de mers 6+6 in giratoriu am utiat sa senalizez si cand m-am oprit sa fac o garare cu spatele.
Si 9 puncte pe motivul asta infect ca nu am respectat culoarae semaforului 9 puncte (adica galben) desi eu am intrat pe verde iar la virajul la stanga pietonii aveau rosu la semaforul lor.

| mihairad a răspuns:

Din moment ce ai semnat procesul verbal nu prea mai ai ce sa faci. Slabe sanse sa obti ceva si in audienta la seful Directiei Permise, nu ai martori de partea ta. Data viitoare incearca sa nu mai dai examenul cu acelasi examinator.

| anonim20155 explică (pentru mihairad):

Nu se poate asta. EI vin fiecare cu o lista cu candidati si vine unu citeste o lista si ne spune candadatii care isi aud numele sa pofteasca in dreapta mea etc etc.
Si depinde cum cazi la cine cazi. Pana acum am dat cu 3 diferiti. Si da, nu ai ntervenit examinatorul altfel luam direct 21 de puncte si chiar mai multe ca in trecut. Cert este ca inaintea conduceam binisor (aveam probleme severe cu prioritatea) dar acum conduc foarte bine cu exceptiile astea, maruntisurile astea. Uit o semnalizare si cam atat.

| anonim20155 explică (pentru mihairad):

In ziua de azi oricat de bun esti pici pe nedrept ti se cauta not in papura si este exactc a si legea. Poti interpreta legea. Poti inventa si cauta n motive ca sa pici pe cineva. Din moment ce au picat cam toti cred daca nu chiar toti, era culmea ca sa fiu eu primul. Vreau neaparat sa increc sa depun o contestatie acolo la DRPCIV sa le vina mintea la cap sa nu mai faca mismasuri.