| Claudia_Denisa_Busca_1983 a întrebat:

Am primit o amendă de 10 mil de o jumătate de an de care nu aveam habar pentru parcare neregulamentara, acum am văzut la financiar...ce pot face? Nu mi s-a permis sa o plătesc la jumătate, va rog sa ma sfătuiți.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si nu ai primit procesul-verbal de contraventie la timpul respectiv?
Ai putea face plangere contraventionala, in termen de 15 zile de la data in care ai luat cunostinta de amenda, la judecatorie, pe motivul ca n-ai primit p.-v.c. in termen de maximum 2 luni de la data savarsirii contraventiei, conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 14.(1)Executarea sancţiunilor contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de cel mult două luni de la data aplicării sancţiunii.
(2)Prescripţia executării sancţiunilor contravenţionale poate fi constatată chiar şi de instanţa învestită cu soluţionarea plângerii contravenţionale."

| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca ai putea primii o amenda de 10 milioane, odata ce milioanele au disparut acum multi ani si banii s-au schimbat.
daca ai primit-o acum multi ani si ai ignorat-o, acum va trebuii sa platesti reactualizarea ei, cu tot cu penalizarile aferente.
bineinteles ca, nu ai cum sa o platesti la jumatate, atata vreme cat au trecut de multi ani, cele 48 de ore, cat iti permite legea, sa o platesti la jumatate.