| anonim_4396 a întrebat:

Astazi am facut o gafa mare. Am fost in oras impreuna cu cel mai bun prieten si ne-am angajat intr-o traversare neregulamentara si prin ditamai giratoriul cu trafic intens. Partea proasta este ca prin zona s-a intamplat sa treaca si o patrula de politie care ne-a vazut,oprit,legitimat,prietenul meu a primit un avertisment, iar eu amenda contraventionala de 290 lei sau 145 lei in 48 ore.

Partea si mai proasta este ca mai am o amenda de platit pentru ca azi 6 ore le-am petrecut la primarie pentru reinnoirea actului de identitate si cum era expirat de o perioada generoasa, m-am trezit si aici cu o amenda de 40 lei. Ce zi fantastica de Marti. Sa nu mai zic nervii pe care mi i-am facut la primarie pentru ca birocratie peste tot.

Politia a zis ca daca suntem prieteni adevarati platim impreuna amenda. Si chiar asta am si facut pentru ca imediat dupa ce m-am trezit cu procesul verbal in mana,m-am reintors la primarie impreuna cu tovarasul meu pentru a platii amenda si scapam mai ieftin. Dar nu am putut pentru ca nu am buletinul. Cel expirat l-a oprit la primarie, iar cel nou il primesc abia saptamana viitoare. Si tot o amenda de 290 lei platim... Dar o platim si asa,nu-i bai.

Intrebarea mea este urmatoarea : se poate plati sa zicem jumate din amenda intr-o luna, iar cealalta jumatate in alta luna? De ex luna asta sa punem mana de la mana si platim 145 lei. Luna viitoare restul de 145 lei si scapam. Sau ne-am gandit sa strangem fiecare 50 lei/luna iar in Ianuarie platim amenda cash. Amandoi trecem printr-o situatie proasta cu banii si nu avem de unde scoate atatia bani momentan. Mai sunt zile proaste.

Si nu imi aruncati cu pietre in cap "ca bine ne-a facut". Eu stiu ce am facut,merit asta,platesc pentru asta,si prietenul meu la fel. Acum ne-am invatat minte, iar pe viitor traversam numai si numai pe la trecerea pentru pietoni. Invatati si voi din aceasta greseala.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca ai inceput viata de adolescent cu stangul, daca de mic esti tentat sa nu respecti legile tarii, sau regulamentele.

Cat priveste amenda, vad ca iar vrei sa faci reguli de cum iti convin tie!
Nu se poate platii jumatate de amenda acum si jumatate luna viitoare, trebuie platita integral!
Sfatul meu este sa imprumuti banii de undeva (parinti, frati, rude, prieteni) sa-i platesti in 48 de ore si sa-i inapoiezi in termen de 2 luni.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

La 27 ani, viata de adolescent... Vad in fiecare zi pensionari care abia isi tarsaie picioarele traversand prin locuri nepermise si pe ei nu mai amendeaza nimeni. A gasit Politia doi prosti azi si sa se dea ei in spectacol de mari politisti. Iti zic eu cum sta treaba. Politistii fac pe Gigi Duru pentru ca trebuie sa arate ca au activitate. Altfel sunt zburati cu totul din Politie din lipsa de activitate. Dar sa se dea la cine trebuie. Daca era o satra de tigani nu aveau curaj ca apoi chemau mascatii sa ii scape de pietre. Zii, nu am dreptate? I-am zis foarte clar ca nu prea am bani si sa treaca si el cu vederea, macar un avertisment... De o amenda ne-a scutit. Nu i-a dat prietenului meu. Nu te supara? Esti cu capul? Ce sa achit in 48 ore daca buletinul meu il scot de la primarie abia Marti sapt. viitoare? La amenzi la primarie nu ma baga in seama fara CI. Sincer, inainte sa citesti ce am scris asigura-te ca ti-ai sters lentilele de la ochelari.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pacat ca ai 27 de ani si creier de copilas de 10-11 ani.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Ia mai du-te in ce-a taiat Ciomu cu toate comentariile tale "inteligente". Mereu vrei sa pari tu mai interesanta, mai presus. Auzi, ia un pai si stai la rand. Sau bon de ordine, ce vrei tu. Comentezi numai asa, ca sa nu adormi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pacat ca nu te doare prostia!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa o platesti si in ianuarie

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Spune-mi,te rog. Daca merg la primarie la SPCLEP unde mi-am depus actele pentru noul CI, pot obtine de la ei un document/o hartie prin care sa dovedesc ca am buletinul inca in "procesare" ca apoi sa merg sa platesc amenda cu aceasta? Un document care sa tina locul CI.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

De fapt dovada mea cu buletinul era chiar amenda de 40 lei primita la primarie. Am fost din nou sa incerc sa achit amenda si odata cu amenda de 40 lei am platit si amenda de 145 lei. E bine cand se termina cu bine. Mai bine 145 lei, decat 290 lei.