| Ricardo931711123 a întrebat:

Am primit o amenda pentru rovinieta in mai 2012 si mi-a venit instintarea de-abia acum.Se prescrie dupa 2 ani?
Amenda este pe masina firmei i-ar firma m-a pus pe mine ca angajat sa o platesc este legal?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca acum ai primit instiintarea de plata de la organul fiscal, deoarece nu ti-ai platit amenda la timp.
Daca este asa amenda se prescrie abia in 5 ani, socotiti de la 1 ianuarie a anului urmator aplicarii.
Este legal daca tu aveai in atributiile de serviciu sa procuri rovinieta sau sa nu circuli fara ea.

| Ricardo931711123 explică (pentru Ioandelasal):

Instiintarea a venit la firma de la Compania de Drumuri si are numar de inregistrare pe 23.04. 2014 si am inteles ca s-ar prescrie dupa 3 ani.In atributiile de servici nu aveam prevazut ca raspund de rovinieta deoarece firma are departament de logistica si director de parc auto care este raspunzator pentru acte, asigurari, ITP etc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ricardo931711123):

Termenul de prescriptie pentru contraventii este de 6 luni, conform OG 2/2001, citez:
"ART.13.
  (1) Aplicarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârşirii faptei."
Daca a fost amendata firma aceasta trebuia sa faca plangere contraventionala, la judecatoria in circumscriptia careia isi are sediul, in termen de maximum 15 zile de la primirea procesului verbal de contraventie, termenul expira in 9 mai. Se poate invoca prescriptia, conform prevederii citate.
Daca este asa cum spui atunci cel care raspunde de procurarea rovinietelor trebuie sa plateasca amenda, daca nu s-a facut plangere contraventionala. Si tu esti putin vinovat, trebuia sa verifici, la plecare, ca ai toate actele necesare.

| mihai69 a răspuns:

Dacă a venit amenda, înseamnă că nu s-a prescris. Și ce vină are firma că tu ai umblat pe șoselele patriei fără vinietă valabilă?!? Ce, alte amenzi le plătește firma? mira-m-aș...

| Ricardo931711123 explică (pentru mihai69):

Din moment ce avem departament de logistica ce se ocupa de masini ( director parc auto ) si care are in atributii acte, asigurari, ITP nu cred ca este normal sa o platesc eu.

| mihai69 a răspuns (pentru Ricardo931711123):

Și totuși, când te sui la volan, nu verifici dacă ai tot ce trebuie? RCA, vinietă, ITP valabil etc?!? O fi răspunzând șeful de coloană de mașini, dar ca să pleci cu mașina la drum, tu - ca șofer - ești responsabil să te asiguri că ai toate documentele necesare în bună regulă. Altfel, nu pleci!

| Ricardo931711123 explică (pentru mihai69):

Cand ai de mers la 60 de firme intr-o zi si cand stii ca pana acum te anunta persoana care era responsabila cu aceste acte si sa faci 1000 km / saptamana nu cred ca stai in fiecare zi cu ochii pe acte, mai ales ca ITP expira intr-o zi, asigurarea in alta s.a.m.d.