| AnaMariaAle2000 a întrebat:

Bună ziua
Sunt șofer angajat la o firmă din București și am fost oprit de control trafic. Au constatat că am peste numărul permis de kg marfă! Am primit o amendă în valoare de 4000 lei. Mi-au cerut datele mele, ale firmei și mi-au completat foaia de amendă. Cine ar trebui să plătească amenda, eu sau firma? Voi mai primi ceva prin poștă? Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă e pe numele firmei, plătește firma.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda trebuie platita de catre firma si aceasta sa recupereze suma de la cel vinovat de supraincarcare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este vorba despre cine ar trebui, ci pe cine a fost completată amenda. Dacă este pe numele tău, trebuie să o plătești tu.

| AnaMariaAle2000 explică (pentru sadrian46):

E pe numele firmei, dar apare și numele meu: șoferul... care conducea mașina cu numărul de înmatriculare...

| sadrian46 a răspuns (pentru AnaMariaAle2000):

Dacă e pe numele firmei, plătește firma.

| sweetys a răspuns:

Si doar scrie in legislatie sa nu pleci cu masina daca se depaseste gabaritul admis.