| KillaNoFilla a întrebat:

Am ridicat un colet de la posta, credeam ca e ceva de la o cunostinta in schimb a fost de la o firma, un obiect(fara sa fac comanda).
Trebuie neaparat sa platesc daca nu am facut comanda?
Funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atunci ai cele 2 posibilitati de care ti-am spus: retii produsul si platesti sau restitui produsul.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca a fost trimis cu plata sau gratuit.
Daca a fost gratuit nu este nici o problema, poti pastra trimiterea si nu platesti nimic.
Daca a fost cu plata atunci trebuie sa platesti (daca vrei sa pastrezi trimiterea) sau sa restitui trimiterea.

| KillaNoFilla explică (pentru Ioandelasal):

La oficiul postal nu era nici o suma, nimic de plata inschimb in interiorul coletului era o factura cu ceva suma.

| Ioandelasal a răspuns (pentru KillaNoFilla):

Atunci ai cele 2 posibilitati de care ti-am spus: retii produsul si platesti sau restitui produsul.

| darrio2007 a răspuns:

Cum de a ajuns coletul la tine daca nu ai facut comandă?
E cusut cu ata alba, ce spui tu.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pe factură este menționată vreo sumă?
Și eu am primit colete gratuite (conțineau cărți) de la diferite edituri, iar în interiorul coletelor se afla câte un aviz de însoțire a mărfii. Iar pe factura scria "Fără valoare declarată".

| KillaNoFilla explică (pentru floresdemayo):

Pe avizul din interior era o suma.

| Bondarel99 a răspuns:

Cum adică?
Ai luat coletul și nu ai plătit nimic? Crezi ca va veni poștașul după tine sa îți ceara banii DUPĂ ce ai luat coletul? laughing in niciun caz.
Dacă ai primit Înștiințare ca ai de luat un colet de la posta și ca trebuie sa platesti deși nu ai comandat nimic, nu îl lua. Se mai întâmpla sa fie țepari din ăștia care sa trimită colete cu ramburs la necunoscuți ca sa ii facă sa le dea bani.
Și chiar dacă ai făcut o comanda și nu vrei sa ridici coletul nu se întâmpla nimic, nu e frumos fata de expeditor, dar nu ești obligat sa îl iei.

PS. Dacă e adevarata prima varianta și tu ai luat sau ai deschis un colet cu ramburs fără sa platesti, asta e ilegal și cei de la posta pot fi dați afara. Cel mai probabil nu era cu ramburs.

| KillaNoFilla explică (pentru Bondarel99):

Initial nu a fost nici o suma la posta de fapt nu era nici o informatie despre colet.L-am luat pentru ca am crezut ca l-a trimis o cunostinta din alta tara.
Factura era in colet...

| Bondarel99 a răspuns (pentru KillaNoFilla):

Inseamna ca acel colet nu era cu ramburs. E ciudat de ce ar trimite cineva ceva gratis cuiva, poate ca a incurcat adresa si destinatarul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. N-ai facut comanda nu esti obligat sa platesti.

| NicoleEazi a răspuns:

Nu! Din moment ce nu ai facut comanda nu esti obligat sa platesti insa daca candva o sa ai nevoie sa cumperi ceva de pe site-ul care ti-a trimis obiectul nu cred ca iti vor plasa comanda pe motiv de neseriozitate anterioara asta nu stiu daca e valabila pentru toate site-urile.