| UberMegustador a întrebat:

Am si eu inca o intrebare : pentru ce tip de scuter nu iti trebuie permis de conducere; si daca la atv iti trebui permis de cobducere... Dau funda celui mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu exista scuter sau ATV care sa se poata conduce fara permis de conducere, au fost introduse permise de conducere si pentru acestea (AM si B1), incepand cu 19.01. 2013.

1 răspuns:
| oODonViperOo a răspuns:

Pentru orice scuter ai nevoie de AM.
Art.24 alin. 2 din LEGEA nr. 203 din 9 noiembrie 2012 pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice,
permisele de conducere care dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice sunt:
„a) permisele de conducere eliberate pentru categoriile C1E, CE, D1E sau DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria BE;
permisele de conducere eliberate pentru categoria CE sunt valabile pentru categoria DE, dacă titularii deţin permis de conducere pentru categoria D;
c) permisele de conducere eliberate pentru categoria CE, respectiv categoria DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria C1E, respectiv categoria D1E;
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;
e) permisele de conducere eliberate pentru categoria A2 sunt valabile şi pentru categoria A1;
f) permisele de conducere eliberate pentru categoriile A, B, C sau D sunt valabile pentru categoriile A1, A2, B1, C1, respectiv D1;
g) permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor având o putere de peste 15 kW, cu condiţia ca deţinătorii permiselor să aibă vârsta de 21 de ani împliniţi."