| Nicole1234 a întrebat:

Am si eu nevoie de un raspuns rapid va rog mult.Pentru ca un minor de 17 ani sa poata iesi din tara pentru cateva zile (pana in Bulgaria)precizez ca insotit de doi adulti dintre care o ruda(nu stiu daca consteaza..anyway.) este nevoie de vreun act sau ceva in care parintii isi dau acordul? Iar daca unul din parinti este plecat in strainatate cum se procedeaza? Si Daca sunt divortati mai trebuie acordul ambilor? M-ar ajuta mult cat mai multe detalii happy.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorul are nevoie de cartea de identitate si o declaratie notariala autentica, data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa plece in Bulgaria si indica un insotitor major. Insotitorul major trebuie sa aiba certificatul de cazier judiciar si sa nu fi savarsit vreo infractiune dintre cele prevazute in L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ai nevoie de accordul scris al ambilor parinti.

| Omega_Mark_1990 a răspuns:

Da este nevoie de acte de la ambi parinti.Ori iesi din tara cu un parinte ori (dar e mai complicat) se da imputernicire altui adult sa iasa cu tine.