| Pacanele777 a întrebat:

Am și eu o întrebare, am aruncat fără sa-mi dau seama un chistoc pe strada și m-a luat jandarmeria, în acel moment m-am pus sa matur toate gunoaiele de acolo (stiu era prea tarziu) domnul mi-a zis ca-mi da 1.000 de lei amenda, mi-am recunoscut fapta și la un moment dat domnii jandarmi dau sa plece și la un moment dat face am auzit bine sau plecați, noi am zis ca plecam și l-am întrebat de amenda mi-a zis după 1.500 de lei și a zis ca se mai gândește ca are timp 6 luni. Ce ziceți? Mi-a zis doar asa sa ma sperie și scap sau sunt șanse sa primesc? *Eram intr-o parcare cu mai multi.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai bine ti a facut ca tr a pus sa strangi. Mai bine decat orice amenda... Amenda vine probabil daca te prinde a 2a oara

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să te sperie.

| Yuoia a răspuns:

Toti spun ca a vrut doar sa te sperie. Ce bine ar fi daca si jandarmii si-ar face o obisnuinta din a da amenzi, asa cum voi fumatorii v-ati obisnuit sa aruncati chistoacele la intamplare! Si am vazut ca 98% sunt aruncate aprinse.
Tot laudam cat de curat este in afara. Dar nu vedem cum se pastreaza acea curatenie. Nu stiu ce va face jandarmul, dar imi doresc sa aplice legea.

| Sophieka a răspuns:

Ai aruncat fara sa iti dai seama pentru ca ai dezvoltat deja o obisnuinta sa arunci pe jos chistocurile si poate si alte lucruri. Legat de partea cu amenda, nu stiu, dar sa fie invatatura de minte si pentru tine, si pentru ceilalti care erau acolo.

| Pacanele777 explică (pentru Sophieka):

De obicei fumez doar în masina si atunci le arunc în scrumiera

| Dima_Alin_1998 a răspuns:

Aici chiar depinde, nu iti pot oferi un raspuns sigur pentru ca majoritatea care fac parte din 'organele compentente' fac asemenea momente in special cu minorii pentru a-i speria, dar de obicei nu le fac nimic, insa mai sunt si unii care daca zic ca te amendeaza, e.t.c., chiar o fac. In cazul tau nu cred ca o sa primesc absolut nicio amenda, insa, cum am zis, nu este un raspuns suta la suta sigur.

| Pacanele777 explică (pentru Dima_Alin_1998):

Nu sunt minor și la final m au întrebat cu ce ma ocup le-am zis ca abia am terminat liceul și după ca ce lucrează parintii