| Muntenaşu_Sebastian_1998 a întrebat:

Am fost oprit astazi de catre un echipaj de polite locala si mi-a luat datele ca cica m-a vazut ca am aruncat un chistoc pe jos dar eu nu am aruncat. Nu mi s-a dat nicio chitanta, nicio foaie si nu mi s-a cerut sa semnez undeva. Intrebarea mea este am primit amenda sau advertisment? Multumesc FUNDA

Răspuns Câştigător
| EnvyU a răspuns:

Nu cred, normal era sa iti zica ca ai primit amenda, sa iti dea ceva, doar ca ti-a luat datele nu inseamna nimic, politia are voie sa te identifice daca asa vor ei, adica iti cere buletinu, te intreaba de unde esti unde locuiesti, dar cam atat. Stai linistit. Data viitoare nu mai arunca nimic pe strada ci arunca la acele tomberoane speciale.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti exact.
Pentru avertisment nu este nevoie sa-ti faca proces verbal, te atentioneaza doar sa nu mai faci alte contraventii.
Ipotetic se mai poate sa-ti faca proces verbal de contraventie si in lipsa si sa ti-l trimita acasa.
Ce va fi depinde si de varsta ta, daca ai sub 14 ani nu raspunzi contraventional.

| Muntenaşu_Sebastian_1998 explică:

Dar ii adevarat ca nu pot primii acea hartie de la politie prin posta? Asa stiam eu

| EnvyU a răspuns (pentru Muntenaşu_Sebastian_1998):

Ce hartie daca ai zis ca nu ti-a scris nimic. Cum ar fi sa inceapa politistii sa ia datele la lume pe strada si sa le dea amenzi asa ca vor ei? Eu zic sa nu te agiti ca oricum daca ai primit ceva nu te baga la puscarie sau ceva grav laughing