| Furnicuta000 a întrebat:

Am si eu o intrebare care ma macina acum in sfanta zi de Craciun: ce se intampla cu cashu'? De ce nu mai avem bani cash? V-ati dat toti pe plata cu cardul? Sau din contra, platiti tot cash ca nu inteleg. De ce nu mai avem bancnote de 1, 5 si 10 lei? Mie nu imi place sa platesc cu cardul si nici nu vreau pentru ca nu vreau sa dispara chash ul si nu sustin ideea ca lumea sa devina dependenta de banca si ca sa mearga sa-si cumpere paine.
Am ajuns sa-mi fie frica sa merg la ORICE magazin (si am de toate in oras: Kaufland, Mega, La doi pasi, Lidl, Carrefour, Penny etc.) si sa ma cert cu vanzatoarea ca nu are sa-mi dea rest. Si daca cumpar de 7 lei ma intreaba daca am 2 lei ca nu are rest. Sa-mi explice si mie cineva de ce se intampla asta in ultimul timp? Ca eu vad foarte multi oameni care platesc cu cardul deci ar trebui sa fie mai multe bancnote in circulatie, nu?

59 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred că a dispărut cash. Cel puțin nu în Ro unde lumea e vizibil prostita de teoriile conspirației cu cardul și nu sunt deloc prieteni cu digitalizarea și tehnologia.

Doar că la marile magazine lumea plătește așa cum e normal in era tehnologiei fara sa mai stea sa se caute prin buzunare de bani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mă doare capul ce tâmpenii scriu unii cu limitarea cardului in pandemie și alte rahaturi. Offf oamenii ăștia au drept de vot. Ce trist.

| Furnicuta000 explică (pentru suntserios):

Atunci du-te sa-ti freci cardul la farmacie si cumpara-ti un antinevralgic

| suntserios a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu mi e frica sa plătesc cu cardul din următoarele motive...

-Îmi plătesc taxele și banii mei sunt legali.
- nu cumpar lucruri ilegale
- banii fizici sunt proprietatea statului român așa că nu mă ajută cu nimic sa ii am cash.
-ma simt mult mai în siguranță să nu port cash la mine
-am mult mai multe posibilități sa a îmi recupera banii în cazul unei greșeli fie a mea, fie a unui comerciant.
-slabe șanse să îmi fure cineva banii, și dacă îi fura de pe card am mari șanse să îi recuperez.

Vezi, multe avantaje. Hai că mă duc la farmacie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu te mai stresa ca in curand vor disparea banii cash fizici, vor fi numai pe carduri, atunci ce vei face?

| CatenaccioStyle a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Daca tot esti asa Nostradamus zi-mi si mie niste numere la lotto, te vad priceput in domeniu si na...laughing)

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CatenaccioStyle):

Ha ha, alea le tin pentru mine

| carevaescu a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Vor dispărea si cardurile. In principiu se va merge încet către asocierea identității cu conturi bancare, iar verificare ei va deveni o tehnologie răspândita peste tot. Vezi tehnologia implementata in supermarketurile amazon

La un timp dupa aceasta schimbare, conceptul de bani va dispărea, din alte motive.

| Furnicuta000 explică (pentru carevaescu):

Atunci mai bine sa dispara banii si sa se inlocuiasca banii cu timpul cum e in filmul ala cu Justin Timberlake laughing

| carevaescu a răspuns (pentru Furnicuta000):

Când schimbi "bani" cu "timp" efectiv schimbi moneda, faci că "timpul" sa fie bani. Conceptul de bani - adica o chestie care sa poarte ideea abstracta de valoare - rămâne.
Nu la asta mă refeream

| CatenaccioStyle a răspuns (pentru Furnicuta000):

Timpul e mult mai pretios, banii vin, pleaca apoi vin la tine in schimb timpul doar pleaca si nu se mai intoarce. Banii sunt o inventie umana cu valoare virtuala, in schimb timpul nu e o inventie umana, trecerea lui se vede prin vremurile care se tot schimba dar mai ales pe pielea omului se vede.

| anonimg a răspuns:

Cash-ul trebuie să existe obligatoriu. Iar vânzătorii trebuie să aibă rest la orice sumă și la orice bancnotă.
Zilnic se uzează bancnote și sunt scoase din uz. Dacă nu mai sunt multe bancnote în circulație se datorează faptului că BNR nu mai scoate bancnote noi așa de multe ca înainte, tocmai pentru a încuraja plata cu cardul.

Este adevărat că plata cu cardul este mult mai comodă. Dar mai devreme sau mai târziu statul va putea să facă orice cu banii tăi și nu-i vei mai putea folosi după bunul plac.
Trebuie totuși să se împlinească cuvântul din Apocalipsa care spune: "Şi a făcut ca toţi: mici şi mari, bogaţi şi săraci, slobozi şi robi, să* primească un semn pe mâna dreaptă sau pe frunte
şi nimeni să nu poată cumpăra sau vinde fără să aibă semnul acesta, adică numele* fiarei, sau** numărul numelui ei." (Apocalipsa.13:16,17)
Cei care vor rămâne credincioși lui Dumnezeu nu vor mai putea să folosească bani. Banii aparțin statului, este moneda statului și va retrasă de la aceia care vor rămâne credincioși lui Dumnezeu. Acum credeți că acest lucru este aberație, dar așa va fi pentru că Dumnezeu nu minte, iar ce a spus se va împlini negreșit la vremea stabilită de El.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Un lucru e cert: misticismul nu a facut pe nimeni inteligent.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă ți se pare că în România (unde jumătate din populație trăiește în epoca de piatră) nu se mai folosește cash-ul, stai să vezi cum este într-o țară civilizată. În țările nordice unii adolescenți nici nu știu ce e ăla cash. Și cu toate astea, uite că trăiesc bine-merci, mult mai bine decât noi.

În plus, plata electronică este pur și simplu o evoluție, nu o acțiune de control al maselor cum susțin conspiraționiștii.
Iar cel mai comic mi se pare când urlă că "nu vor să fie controlați" pe platforme de socializare unde le este monitorizat și analizat fiecare click.

| relian a răspuns (pentru johnnny123):

Asa ai vazut tu in tarile nordice? Oricum Europa is mai dusi cu capu decat in restul lumii, asta nu e o noutate.
SUA folozseste carduri cred cand altii nici bacnote nu aveau, dar aici se foloseste cash si acum.Platesti cu ce doresti bani sa fie.

Asta e inca o chestie ce arata ca Europa ca Ro habar nu au sa faca bani, habar nu au ce este mai bine si cum este mai bine pentru om.
Tocmai sa restringi, sa fortezi omu sa faca ce vrei tu, asta se numeste deja obligatie, este impotriva omului, a dreptului dea alege ceva.

Eu vad la supermarketuri lume balamuc plateste cu cash, asta aici in SUA nu in guineea sau Ro care e tot aia laughing
Asa e cand te conduc numai lichele, numai handicapati, care iau din jur tot cei rau, nimic bun.
Aici si daca e ciuma de aia sa spui ca mor oameni pe capete tot se foloseste cash, asta referitor la ce spun unia ca cand o fost cu covrig ala s-a oprit placa cu cash.
Asa e cand omu e neinformat si asculta de niste neica nimeni care il conduce.Accepta orice rahat iar spune ala, asta suna deja a indoctrinare. Pina acum nu se imblonaveau oamenii de la bacnote, acu dintr-o data gata e periculos laughing

In evu mediu oamenii nu se spalau cu anii, erau rahati peste tot, mizerie la greu, omenirea na disparut, sintem deja miliarde.

| Hyperion7 a răspuns:

Eu inca vad oameni care mai plătesc cu cash.
Chestia e că e mult mai comod și nici nu trebuie sa te cauți prin buzunare, apropii telefonul sau ceasul și gata.
Economisești, și timp, și nervi.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru Hyperion7):

Da mahee hee economisesti pe dracu timp si nervi, daca te-ar duce bibilica ti-ai da seama ca la orice plata si la orice extragere platesti comision, adica pierzi din bani de pomana, cu cashu nu pierzi din bani, astia care munciti pe 2-3 lei normal ca ganditi asa.

| Hyperion7 a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Hai sa nu fim tendențioși, daca tu o duci mai bine, te felicit!
Numai bine!

| Eireann a răspuns:

Eu sunt in UK si aici in pandemie au oprit plata cu cash cam peste tot, ca era mai igienic sa nu trebuiasca vanzatorul sa atinga banii. M-am obisnuit si nu prea mai port cash la mine.
Dar cash-ul nu a disparut, poti sa il folosesti linistit, daca au sau nu sa iti dea rest e problema ta si a lor, nu responsabilitatea celor care platesc cu cardul.

| carevaescu a răspuns:

Un numar pe un ecran, sau pe o hartie neigienica, e cam la fel. Banii nu au o valoare intrinsecă, doar una stabilită mai mult sau mai putin prin conventii sociale. Esti convinsa ca painea costa 3 lei? De ce costa 10? De ce costa pe vremuri 1 leu? Se zice "inflatie", dar adevarul este ca noi stabilim preturile, după plac. Aia care detin pamanturile tot dupa plac, aia care muncesc sa creasca grau, tot dupa plac, aia car vând grau tot dupa plac, etc. Nimic nu are vreo valoare intrinseca, totul e in principiu o negociere, totul a fost initial luat gratis din mediu.

Acum revenind la bani, există vreo diferență de pret intre a plati 5 lei pe o paine cash sau cu cardul? De ce nu?

Cine produce banii cash? Dar banii "pe card"? Nu tot statul?

Ce scrie pe bancnotă? Ia citeste. a cui sunt banii fapt?

Aceste probleme de cum se plateste sunt triviale. De fapt sunt si prostesti. Ceea ce ar trebui sa facem este sa ne informam si sa activam politic catre o viata mai buna.

Viata mai buna va fi cand painea se va intoarece la 1 leu. Nu contează ca o cumperi cash sau card. Unde este efortul pentru a negocia un lucru care iti va aduce o diferență pozitiva in viata ta?

| carevaescu a răspuns:

Vei inceta sa cumperi porc de la tara cand vezi parazitii iesind din ea la gratar.

Vei inceta sa cumperi porc cand iti dai seama cat de nociva este sănătății, dar deja e alta discutie.

Intre a plati cu cardul/transfer bancar si cash nu sunt in principiu diferente. Ambele instrumente monetare sunt in principiu proprietatea statului. Tu nu "detii" in mod formal nici cash nici bilanțul. Tu doar esti lăsată sa-l folosesti in tranzactii.

Statul iti va acorda prilejul sa le folosesti pana nu mai vede vreun beneficiu din asta.

Dacă vrei sa te implici politic, be my guest. Dar nu esti tu personal vizată de nicio lege - sunt alte scopuri mult mai mari care imping un stat la strategizarea felului in care banii sunt folositi. Întotdeauna a fost asa si va rămâne asa.

Mi se pare toata discutia de o inutilitatea cumplita. Nu va împiedica nimeni personal statul sa-ti interzica ceva. Cum personal nu poti impiedica nici măcar magazinul din colt să-și ridice preturile in detrimentul calitatii tale de viata.

Asa ca vrei sa faci tranzactii cu alte persoane, sa stii ca se poate si fara cash. Am cumpărat de multe ori de pe olx prin transfer bancar sau chiar prin revolut. Sigur ca e ok sa ai si optiunea cash, si sunt totalmente pro. Dar miza ta de a milita impotriva platii electronice este deplasata. Exact cum ar fi deplasat sa militam impotriva cashului. Nu in primul rand ca nu revine nimanui acestui drept decat statului.

Acum, daca argumentul este "vai sunt atat de deranjata de procesul platii cash pentru ca restul' poate nu e" treci pe ceva mai convenient ca nu rezolvi nimic prin aceasta incapatanare.

E ok sa folosesti cashul doar cand e strict nevoie si daca nu ai observat sunt bancomate peste tot.

| haileewatson a răspuns:

Nu se intampla nimic cu cash-ul, nu o sa dispara niciodata. Te uiti prea mult la TV

| TheGentleman a răspuns:

Din păcate, și banii cash trebuie declarați. De exemplu, dacă ai peste 10.000 de lei la tine (sau cât o fi limita acum) și ești pe aeroport sau la vamă, trebuie să declari în prealabil, în caz contrar ți se confiscă tot și mai plătești și amendă.

Da, este urât că băncile pot să crească comisioanele după bunul plac, dar asta este. Însă cashul nu va dispărea niciodată. Este bine să există mai multe opțiuni dintre care să poți alege, nu este în regulă ca o autoritate publică să-ți impună o singură variantă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca tuturor oamenilor le e mai ușor așa! Și este destul de trist pentru ca așa oamenii mai învățau cât de cât matematica!

| KovacsB a răspuns:

Este doar o masura de control.In pandemie de exemplu daca se dorea se putea limita plata cu cardul la doar 500m jurul casei tale., au fost propuneri de acest gen prin Italia parca. Daca se vrea se poate limita plata cu cardul doar la anumite produse. Daca participi la o manifestatie neautorizata s-ar putea sa te trezesti cu cardul blocat si sa faci foamea.
Pensionarii astia expirati de pe site nu inteleg problema.Ei oricum si-au mancat malaiul.

| CatenaccioStyle a răspuns (pentru KovacsB):

Despre un anumit control poate fi vorba, bancile vor avea de castigat mereu cu cat au mai multi clienti, prea luminatii de la conducerea tarii vor sa controleze mersul economiei cica, insa sunt singurii care NU vor ca evaziunea fiscala sa fie stopata, ba chiar o sustin laughing vorbim de una dintre cele mai corupte tari din Europa. Toata mascarada asta e doar praf in ochi ca sa vada lumea de rand ca alesii chiar "fac ceva" pentru tara dar ei au cumparat UN tren in 35 de ani si au ajuns la performanta de a NEFINALIZA autostrazi sau alte proiecte incepute cu ani in urma. Hotii striga hotii!

Răspuns utilizator avertizat
| Xena20 a răspuns:

Pe scurt pentru ca ne-am tampit de tot, nu mai stim cum arata banii! asta cu plata cu cardul aiurea la toate magazinele e cea mai mare aberatie, practic cheltui niste bani pe care nu apuci sa ii vezi in mana, sa te bucuri de ei, ca sa nu mai zis ca orice tranzactie e urmarita asa si ca e extrem de usor sa pierzi socoteala, sa nu mai stii cat cheltui. Eu am evitat intotdeauna si acum evit pe cat posibil plata cu cardul in orice magazin, ar fi bine sa facem toti la fel!

| CatenaccioStyle a răspuns:

Nu a disparut nicaieri cash-ul, il folosesc zilnic si cu siguranta nu va disparea prea curand big grin e un drept pe care oamenii il au in alegerea platii, insa plata cu cardul e mai practica atunci cand vorbim de sume mai mari, le folosesc pe amandoua. Evident ca ideea lui Ciolacu e una tampita cu limitarea platii cash si nu se poate aplica realitatii din Romania, oricum evaziune fiscala se va face indiferent ca plateste lumea cu cardul sau cash, rechinii mari vor face ce vor, legea lor e doar un mare fas. Guvernele sunt in continua schimbare la fel si legile happy.