| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare sper sa nu fie deplasata. Dacã escrocii astia cresc preturile la produsele alimentare de bazã in mod artificial fara a avea un temei, si tot mai multi incep sa fure din magazin pentru cã pur si simplu nu te mai ajungi cu banutii atunci daca din ce in ce mai multi ne apucam de lucruri ilegale pentru ca asa sa ajuns cartea si munca nu mai este de mult apreciata poti sa ai şi 2 job-uri si tot nu te ajungi cu banutii pai este normal asa? Ce se va intampla daca toti vom fura? Baga astia jumatate de Romanie la inchisoare? Nu este normal discrepantele astea si mai sunt unii care nu sunt de acord cu socialismul pai tocmai ca se impune o limita maxima de avere nu tu sa mananci cu 10 guri ca ai furat de ai rupt si altul cinstit doar cu una. Pe timpul lui Ceausescu era mai multa egalitate si Ceausescu impunea respect. Acum ai ce sa cumperi dar nu ai bani inainte aveai bani si nu aveai ce sa cumperi.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Furtul nu este o solutie, iar daca furi din magazin te vor aresta, nu iti convin preturile cumperi doar ce poti nu trebuie sa faci excese de nici un fel nici la mincare nici la bautură, astia care scumpesc preturile sunt hoti cu carte ei ne fură fara a fi fi pedepsiti, nu este ok ceea ce fac ei dar tu sau altcineva sa fure din magazin asta este infractiune grava care se pedepseste cu inchisoare, nu ai bani te uiti dar nu furi.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti de munca baiete, ca numai intrebari idioate pui pe aici.
Nu mai pierde vremea inutil, ca nu ajuti pe nimeni cu asa intrebari!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da omule am înțeles, ești leneș și nu vrei la munca. Daca ai fi învățat și ai fi muncit vreodată în viața ta ai fi înțeles și cum merge economia și faptul că învățătura este apreciată și ai fi aflat și de "egalitatea" din vremea lui Ceaușescu

| AnonymousCadrar a răspuns (pentru suntserios):

Nu ai demontat afirmatiile mele. Stai tu linistit ca la ce iq am eu este greu sa mã intreci tu si tot neamul tau. Tu tot mã ataci pe mine fara sa mã cunosti ca si cum as fi un lenes. Ce nu iti convine? Sau vrei sã vin la tine la job sa imi dai tu 2000 de lei pe luna si sa ai pretentii de productivitate de 20.000 de lei pe luna?

| suntserios a răspuns (pentru AnonymousCadrar):

Nu te oprește nimeni cu iq ăla atât de mare sa nu fii și tu patron și din productivitate se 20.000 lei pe lună să dai 15.000 la angajat. Ba, da nimeni nu te oprește, mai ales cu iq ăla mare mare mare.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AnonymousCadrar):

La ce Iq ai tu de ce te gindesti sa furi? Esti zero tu cu iq tau cu tot nu ai nimic in cap

| dullcat a răspuns:

As spune ca cel mai probabil, cei care fura sunt impinsi la limita din cauza situatiei materiale precare.Dar in acelasi timp, tind sa cred ca acestia erau si inainte inclinati sa fure.Cel mai logic e ca restul, clasa de mijloc, sa gestionam situatia in masura in care putem, rational.De exemplu, fiindca tot suntem in perioada sarbatorilor, mentionez de risipa enorma de mancare.

La nivel global, o treime din toata mancarea produsa anual e aruncata sau irosita.Romanii contribuie destul de mult, suntem cunoscuti pentru cosurile de cumparaturi pline, asta asa, ca un rest de trauma ramas din comunism.Multi habar nu avem de educatie financiara si multe altele.Nu zic ca e ok sa acceptam toate aceste scumpiri, etc dar daca tot suntem obligati sa le infruntam, cred ca putem si invata ceva in acelasi timp. Nu prea vad rostul sa discutam despre cei saraci sau cei care mananca si au cat 10, fiindca nu putem schimba nimic concret in privinta lor, cel putin nu pe moment.

| Catrice a răspuns:

Si cerșitul e muncahee hee

| Lioana a răspuns:

Trist ca te gandesti la furat. Nu e situatia chiar asa neagra. Mai reducem din pretentii. Asta trebuie sa facem daca avem bani putini.

| anonim3247 a răspuns:

Va fi ca acum 25 de ani când salariul te ținea 3 zile.