| Vilcu_Cristina_1998 a întrebat:

vreau sa cumpăr un atv mic de 49 cc am nevoie de permis sau nu?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca ai nevoie de permis de sofat, chiar si pentru un motor atat de mic!
La 16 ani ai voie sa-ti iei permisul pentru ATV si motociclete mici.
La 18 ani, poti sa-ti iei de masina, categoria B samd.

| SomeBody12425356 a răspuns:

"Permisul pentru ATV si motociclete mici" laughing pueril.
La 16 ani poti da de permis pentru Am (motociclete pana in 49cc) si A1 (motociclete pana in 125cc). Evident sunt inclese si ATV-urile.
La 18 ani, cand iei categoria B, iei automat si Am.
Pe scurt, nu poti conduce legal fara carnet.

| mihai69 a răspuns:

Ca să-l cumperi - nu.
Doar ca să îl poți conduce pe un drum public.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a circula legal pe drumurile publice cu acel ATV ai nevoie de permis de conducere de categoria AM (moped). Acesta se poate obtine de la 16 ani, dupa ce ai facut o scoala de conducere (se poate incepe de la 15 ani si 9 luni) si ai reusit la examinarea teoretica si practica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca ai nevoie de permis, pentru orice vehicul cu motor ai nevoie de permis.

| Anghel_Seby_2000 a răspuns:

Da, o sa ai venoie de permis de conducere pentru categoria AM, scutere (moped) si ATV cand vorbim de motociclete ne referim la ceva mai mare cu mai multa putere peste 49cc sa stie si cei care au mai spus prin comm, in plus mai costa asigurare itp, sa fie inmatriculat.