| Gabriel_Petrescu_1988 a întrebat:

Am și eu o mare dilema.Vara mea dreaptă are o sora vitregă de tată,mama ei fiind mătușa mea de drept, sora mamei iar eu și am o relație cu ea.Ma oprește ceva sa continui? Nu înțeleg prea multe din toate chestiile scrise pe diferite site-uri.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In situatia expusa esti var primar cu ambele fete ale matusii tale, deci ruda de gr.IV. Poti avea o relatie cu ea si te poti chiar casatori civil, in baza unei autorizatii judecatoresti, conform Codului civil, citez:
"ART.274.Interzicerea cãsãtoriei între rude
(1) Este interzisã încheierea cãsãtoriei între rudele în linie dreaptã, precum şi între cele în linie colateralã pânã la al patrulea grad inclusiv.
(2) Pentru motive temeinice, cãsãtoria între rudele în linie colateralã de gradul al patrulea poate fi autorizatã de instanţa de tutelã în a cãrei circumscripţie îşi are domiciliul cel care cere încuviinţarea. Instanţa se va putea pronunţa pe baza unui aviz medical special dat în acest sens."

"

| Gabriel_Petrescu_1988 explică (pentru Ioandelasal):

Chiar dacă tatăl ei nu mai are nici o legătură de rudenie? Adică sunt despărțiti și acum mătușa mea de drept are alta căsnicie iar el alta căsnicie?

| Gabriel_Petrescu_1988 explică (pentru Ioandelasal):

Mare e dilema asta

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Gabriel_Petrescu_1988):

Ambii parinti au importanta si ai spus ca mama este aceeasi pentru ambele fete si tu esti ruda cu ele dupa mama.

| Gabriel_Petrescu_1988 explică (pentru Ioandelasal):

Nu nu..mama este doar pentru verișoară.Dar ea fiind căsătorită are o fata din prima căsătorie. După care s-au despărțit și mătușa mea e per treaba di, El pe treabă lui. Dupa care el mai are inca doi copii, o fată și un băiat.Eu am vreo legătură cu fata lui? Sigur nu m-am exprimat prea bine

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Gabriel_Petrescu_1988):

Daca fata respectiva nu este si fata matusii tale atunci nu esti nici un fel de ruda cu respectiva.