| AlexFl10 a întrebat:

Buna seara, daca tatal meu a botezat un baiat iar el are o sora vitrega(are un alt nume de familie fata de baiat) de tata (Mama lui are un alt barbat acum), pot avea o relatie cu aceasta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faptul ca tatal tau a botezat pe cineva nu inseamna ca esti ruda cu acel baiat sau cu sora sa vitrega, asa ca poti avea orice fel de relatie, inclusiv sa te casatoresti.

3 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Regulile casatoriilor intre membrii PREA apropiati ai familiei se refera NUMAI la legaturi de sange, NU la, legaturi prin alianta, indiferent cat de "greu" e sa percepi asta (cand cineva iti e declarat familie imediata si ii spui matusa, sau mai stiu eu ce)

| CătălinCanabis a răspuns:

Dacă îi place să o "țină" în familie, da?