| anonim_4396 a întrebat:

Matusa-mea (sora mamei) este mai tanara, are doar 30 de ani,si chiar si asa mama ma obliga sa o salut cu "sarut-mana " e cam aiurea, am 14 ani, nu inteleg de ce ?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

E obisnuita cu educatia care a primit-o ea in epoca comunismului si vrea ca tu sa cresti la fel de bine ca ea.

3 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Pentru ca pe vremea ei mama ta zicea sarut-mana la toate prietenele si surorile mamei sale...pentru ca asa facea si bunica-ta si bla bla bla.
Mi se pare aiurea.
Am renuntat la a mai slavi cu sarut-mana fiecare tanti pe care o cunosc din vedere sau pe care o cunoaste mama.Matusilor am fost invatata sa le zic buna/salut/alte reactii si chiar prietenelor apropiate ale mamei.Depinde cat de apropiata esti de respectiva, poti vorbi chiar cu ea pe subiectul asta sau poti sa-i faci pe plac mamei tale ca...nu pierzi nimic.

| ÐÿÅ a răspuns:

Sincer : Nici eu laughing

| CoCoMona a răspuns:

Matusa ta are la randul ei copii?

Apoi, ma gandesc ca mama ta vrea sa creasca un copil cu bun simt si acesta este modul ei de ati impune respectul. Vei intelege tu cand vei mai creste care este diferenta dintre un om bine crescut si altul lasat de capul lui.