| Tamis a întrebat:

Am avut incheiat un contract pe firma cu Orange in mai 2012, pentru care din motive finaciare si pentru faptul ca firma nu a mai avut activitate si atrebuit sa scot bani din buzunar, sau achitat trei luni. Azi m.a sunat o doamna de la firma de recuperare spunand ca am de achitat 1740 lei taxa pentru facturi si 5400 lei taxa de reziliere si a convenit sa achit trei luni suma de 150 lei si apoi sa mareasca suma pentru ca i.am spus ca nu am de unde platii banii astia plus ca nu am primitnicio instiintare la sediul social nici de la aceasta firma si nici de la cei de la Orange. Mi.a dat un cont in care sa depun aceasta suma lunara pentru ca, spun ei, doresc sa rezolve pe cale amiabila. In prima faza, m-a luat foarte tare, am fost de acord verbal sa platesc dar acum ma gandesc ca datoria legal se prescrie in luna mai a acestui an si daca achit prima suna mi-o asum si trebuie sa merg pana la capat, iar 7400 lei la Orange e o suma enorma. Va rog sfatuiti-ma,sunt disperata, nu stiu ce sa fac. E un singur salariu in casa si ca sa achit asta ar trebui sa nu mai mananc. Ma veti intreba de ce am facut cobtractul atunci. Ptr ca atunci speram ca afacerea sa mearga...

2 răspunsuri:
| gabriel87000 a răspuns:

Nu au ce sa-ti faca te-au sunat aia de la recuperari ca sa le dai bani.am patit si eu am facut un contract cu iei la un **** de modem si miau prelungit contractul aiurea.ca acum contractele se prelungesc singure adica faci pe 2 ani iar dupa 2 ani iar iti mai baga 2 ani.atata timp cat ai terminat contractul ala din 2012 nu au ce sa-ti faca. singura problema e ca nu mai poti face contract la iei.si mie mi-au spus ca mil inchide si nu mi lau inchis niste smecherani de acum tipa tu la iei sau iai tare. zile sa inchida contractul si gata sa nu te mai sune.nai de unde sa le dai bani

| Tamis explică (pentru gabriel87000):

In 2012 a inceput contractul nu s.a incheiat. Nu m.am exprimat bine,:-(